Satelliidipiltide abil tuvastati uusi pingviinikolooniaid

Foto: Wikimedia Commons

Satelliidipiltide abil tuvastati 11 seni teadmata keiserpingviinide kolooniat. Avastuse tulemusena kasvas teadaolevate keiserpingviinide kolooniate hulk lausa 20 protsenti.

Suurbritannia teadlased uurisid pingviinide kolooniaid Euroopa Sentinel 2 satelliidi abil. Satelliidi tehtud fotodelt sai uusi pingviinide kolooniaid tuvastada nende väljaheidete järgi, mida heledal jäisel pinnal hästi näha on.

Kaks kolooniat leiti rannikust 180 kilomeetrit eemal merejäält, mis on jäämäe külge kinni ankurdatud. Paljudele teadlastele oli see avastus ootamatu, kuna keiserpingviinid vajavad paljunemiseks üldjuhul stabiilset merejääd.

Uuringu juhtivautor Peter Fretwell sõnas, et uute pingviinikolooniate avastamine on ühelt poolt väga hea uudis, teisalt on mitmed neist üsna väikesed.

Hinnanguliselt võib keiserpingviinide populatsioon ulatuda kuni poole miljoni isendini. Kümme aastat tagasi oli teada ainult 30 keiserpingviinide kolooniat. Võrdlusena, praeguseks on teada 61 kolooniat. Kolooniate loendamisel on suureks abiks olnud satelliidid, sest linnud elavad raskesti ligipääsetavas piirkonnas, kus õhutemperatuur võib langeda kuni -50°C.

Teadlaste järgmine eesmärk on ambitsioonikas. Plaanis on satelliitide abil teha niivõrd täpseid fotosid, et saaks ka ühekaupa loendada, palju on Antarktikas keiserpingviine. Küll aga peab loendamisega mõned kuud ootama, sest parasjagu on Antarktikas pime.

Keiserpingviinid on ainsad pingviinid, kes sigivad merejääl, mitte maismaal, see teeb nad kliimamuutuste suhtes väga haavatavaks. Juhul kui maailm soojeneb 1,5 kraadi võrra, kahaneb tõenäoliselt keiserpingviinide arvukus lausa 30 protsenti.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest ajakirjas Remote Sensing in Ecology and Conservation.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: