Maailma ülikoolide edetabelid: Tartu Ülikool parandas kohta, TTÜ langes

Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud.
Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud. Autor/allikas: http://i.dawn.com

Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud. QS pingerea järgi on Tartu Ülikool tõusnud 285-ks, Tallinna Tehnikaülikool poolesaja koha võrra langenud ning Tallinna Ülikool püsib edetabelis mullusel kohal. CWUR pingereas on kõik Eesti ülikoolid viimase aastaga veidi kukkunud.

QS-i pingerida

Haridusele keskenduv  Suurbritannia ettevõte Quacquarelli Symonds (QS) avalikkustas oma tänavuse maailma ülikoolide rahvusvahelise pingerea. Edetabeli ladvik püsib juba neljandat aastat muutumatuna. Maailma hinnatuim ülikool on endiselt Massachusettsi Tehnoloogiainstituut (MIT); selle järgnevad Stanfordi Ülikool teisel ning Harvardi Ülikool kolmandal kohal.

Edetabelis kajastub info kolme Eesti suurema ülikooli kohta: esindatud on Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja Tallinna Ülikool.

Pingereast nähtub, et Tartu Ülikool on teist aastat järjest oma positsiooni parandanud, tõustes 16 koha võrra 301.-lt kohalt 285.-ks. Kahe aasta eest oli Tartu Ülikool rahvusvaheliselt 321. kohal.

Tallinna Tehnikaülikool on üle mitme aasta umbes poolesaja koha võrra kukkunud. Kui kolmel varasemal aastal paigutus tehnikaülikool vahemikku 601.-650. ülikoolini, siis tänavu leiab selle 651.-700. kohtadele paigutuvate ülikoolide seast.

Kõige stabiilsemalt püsib kolmandat aastas samas vahemikus Tallinna Ülikool. Linnaülikooli leiab 801.-1000. kõrgkooli seast.

QS koostab igal aastal maailma ülikoolide pingerea, mis kujuneb kuue parameetri alusel. Pingereas võetakse arvesse:

- milline on ülikooli akadeemiline maine (40 protsenti);

- kui hästi valmistab see tudengeid ette tööturu jaoks (10 protsenti);

- milline on õppejõudude ja üliõpilaste suhtarv (20 protsenti);

- kui plju ülikooli teadlasi tsiteeritakse (20 protsenti);

- kui rahvusvaheline on ülikool (viis protsenti);

- kui palju on ülikoolis rahvusvahelisi tudengeid viis protsenti).

CWUR-i pingerida

Maailma ülikoolide pingeridade keskus (Center for World University Rankings – CWUR) avalikustas samuti oma tänavuse maailma kõrgkoolide pingerea. Pingerea esikolmik pole sealgi mullusega võrreldes muutunud, kuid erineb veidi QSi järjestusest. Esikohta hoiab CWURi andmetel Harvardi Ülikool, millele järgnevad MIT ja Stanfordi Ülikool.

CWUR avalikkustab igal aastal 2000 kõrgeima skooriga ülikooli kõigist maailma kõrgkoolidest. Sellestki edetabelist leiab kolm Eesti ülikooli: Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli.

Tartu Ülikool on Eesti ülikoolidest püsinud CWURi pingeridades küll kõrgeimal kohal, kuid on kaks aastat järjest kukkunud. Tänavu on TÜ 516. kohal, mullu paiknes see 14 kohta kõrgemal, kahe aasta eest aga 500 parima seas 490. kohal.

Tallinna Tehnikaülikooli kukkumine on olnud suurem. Tänavu leiab tehnikaülikooli 1439. kohalt, mullu hoidsid nad enda käes poolteise saja võrra kõrgemat 1273. kohta.

Eesti Maaülikool on samuti umbes 80 koha võrra kukkunud. Tänavu paikneb see 1666. kohal võrreldes mulluse 1589. kohaga.

CWUR hindab ülikoole seitsme parameetri alusel. Arvesse võetakse:

- ülikoolis antava hariduse kvaliteeti ehk kui palju on ülikoolis oma suuruse kohta akadeemiliselt tunnustatud vilistlasi (25 protsenti);

- vilistlaste tööhõivet ja edu karjääriredelil (25 protsenti);

- õppejõudude akadeemilist tunnustatust (25 protsenti);

- ülikoolis avaldatud teadusartiklite arvu (10 protsenti);

- avaldatud kõrgema järgu teadusartiklite arvu (10 protsenti);

- mõjukates ajakirjdes avaldatud teadusartiklite arvu (10 protsenti);

- artiklite tsiteeritust (10 protsenti).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: