Päikesesüsteem võis tekkida galaktikate põrkest

Foto: Denis Degioanni/Unsplash

Selle eest, et taevas paistab päike, oleme võib-olla tänu võlgu ühele Linnutee lähedasele väiksemale galaktikale.

Hispaania, Prantsuse ja Itaalia teadlased väidavad, et just Amburi galaktika kunagine läbiminek meie Galaktika kettast võis valla päästa sündmusteahela, mis viis Päikese, Maakera ja meie kõigi tekkeni.

Amburi sfääriline kääbusgalaktika avastati alles 1994. aastal, sest ta asub meie Linnutee-galaktika tiheda keskme taga ja on Linnuteest tuhandeid, võib-olla koguni kümme tuhat korda väiksem.

Astronoomid on välja arvutanud, et Amburi galaktika on aegade jooksul mitu korda Linnutee kettast läbi liikunud ja iga kord ka siinsete tähtede ja tähtedevahelise aine liikumist kõvasti mõjutanud.

Nüüd selgub, et see mõju on olnud veel suurem kui seni arvatud.

Tomas Ruiz-Lara Tenerifel asuvast Kanaaride Astrofüüsika Instituudist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Astronomy, et Amburi galaktika läbiminekud on algatanud Linnutees ulatuslikke tähetekketulvi.

Teadlased jõudsid kosmoseteleskoobi Gaia kogutud suurt hulka täheandmeid analüüsinuna järeldusele, et üks suur tähetekketulv oli Linnutees 5,7 miljardit aastat tagasi, teine 1,9 miljardit aastat tagasi ja kolmas üks miljard aastat tagasi.

Varasemates uuringutes on aga välja selgitatud, et ka Amburi galaktika on Linnutee ketta läbinud vähemalt kolmel korral: kõigepealt viis-kuus miljardit aastat tagasi, seejärel umbes kaks miljardit aastat tagasi ja siis veel kord umbes üks miljard aastat tagasi.

Neis arvudes ilmneb aga vägagi kahtlast kattuvust, mistõttu tundubki, et Amburi galaktika läbiminekud ja tähetekketulvad on omavahel seotud.

Kõige esimese läbimineku avaldatud mõju võis umbes 4,7 miljardi aasta eest viia ka meie Päikese tekkele.

Amburi galaktika raskusjõud pani Linnutees liikuma suured ainemassid. Mõnesse paika kuhjus gaasi ja tolmu tihedamalt ning ühes neist paigust võiski siis gaas ja tolm tõmbuda kokku Päikeseks ja tema ümber tiirutavateks planeetideks koos kõige juurdekuuluvaga.

Arvutused näitavad aga, et lähema saja tuhande aasta jooksul siseneb Amburi galaktika uuesti Linnutee kettasse. Võib-olla sünnib sellest siis uuesti üht-teist.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: