Eestis on üks patsient saanud koroonaviiruse vastast ravimit remdesiviir

Kui remdesiviir tõesti korooonaviiruse vastu aitab, on selle mõju tugevus pigem mõõdukas.
Kui remdesiviir tõesti korooonaviiruse vastu aitab, on selle mõju tugevus pigem mõõdukas. Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Cadu Rolim

Remdesiviir on viirusevastane ravim, mida ravimiamet on lubanud kasutada ainult raskes seisus koroonaviiruse patsientidel, kellel muud raviviisid on ammendunud. Kuigi ravimit saab eritingimustel kasutada, on tegelikult infot ravimi kohta vähe.

Praeguseks on Eestis remdesiviiri saanud üks patsient Tartu ülikooli kliinikumis. Rohkem hetkeseisuga keegi Eestis remdesiviiri saanud ei ole, kinnitas doktor Kadri Tamme anestesioloogia ja intensiivravi kliinikust, kes koordineerib remdesiviiriga seotud programmi Tartu ülikooli kliinikumis.

Tartu ülikooli kliinikumi kliiniline proviisor Jana Lass ütles, et hetkel remdesiviiri kohta väga palju infot pole, sest ravimit tootev firma Gilead Sciences on avaldanud ühe uuringu remdesiviiri kohta, kuid tulemusi pole avaldatud veel üheski teadusajakirjas, seega pole uuring läbinud eelretsenseerimist või kriitilist analüüsi.

"Ühest uuringust, mille esialgsed tulemused on avaldatud, võib jääda mulje, et ta toimib raske koroonaviirusega patsientidel mingil määral. Kas see teadmine ka paika jääb, kui avalda teised uuringud, et seda me hetkel ei tea," ütles Lass.

Remdesiviir ei ole imeravim, mis koroonaviiruse kohe inimeselt ära võtab. Ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs ütles, et remdesiviir on mõõduka efektiga ravim. "Kui see oleks ravim, mis teeks kõik inimesed selle viiruse puhul terveks, oleks meil märksa pakilisem otsuseid teha, aga selle ravimiga õnnestub lühendada natuke haiglaravi perioodi ja võib-olla vähendab ta õige natuke raskete haigete suremust," sõnas Irs.

Müügiluba remdesiviiril veel ei ole, kuna selle saamine nõuab ravimi kohta rohkem teaduspõhist infot. "Meie otsus Euroopa Ravimiameti inimravimite komitees hetkel on, et täna-homme ja lähema kahe nädala jooksul ei ole meil ilmselt neid andmeid, mille alusel saaksime anda kasvõi tingimuslikku müügiluba," lausus Irs.

Remdesiviiri saab praegu kasutada ainult erandkorras. Kliiniliste uuringute faasis oleva ravimi kasutamine väljaspool kliinilisi uuringuid ehk compassionate use on Irsi sõnul tavapraktikast erinev ravimi kasutamine, mida lubatakse tavaliselt teha olukorras, kus patsient kannatab eluohtliku haiguse all, millele müügiloaga ravimit ei ole. "Praegu on ka meil selline viirusnakkus, mis osadel patsientidel kulgeb väga raskelt ja millele teadaolevalt toimivat ravi ei ole," ütles Irs. 

Seesugune ravimi kasutamine on sarnane kliinilisele uuringule, sest ravi jälgimine ja dokumenteerimine on detailne, selgitas Irs. "Ravi jälgimise ja dokumenteerimise suhtes sarnaneb see kliinilisele uuringule, aga see ei ole kliiniline uuring, ehk et me ei saa sellest targemaks."

Jaana Lassi sõnul ravimi kasutamine esialgsete uuringutulemuste põhjal on harvaesinev praktika, mida tehakse vaid väga harva esinevate haiguste ravimise korral, näiteks vahetevahel harvikhaigustega.

Remdesiviir on veeni manustatav viirusevastane ravim, mille töötas välja ravimifirma Gilead Sciences. Ravimit arendati esmalt Ebola viirusest põhjustatud haiguse raviks. Järgnenud kliinilistes katsetes osutus see ebatõhusaks. Samas viitas 2017. aastal ilmunud töö, et see takistab enda paljundamist uue koroonaviiruse lähisugulastel – SARSil ja MERSil.

Remdesiviiri kasutamine pole ainult arsti otsustada, selleks peab kindlasti saama patsiendilt või tema esindajalt nõusoleku. Remdesiviiri ei saa manustada neile patsientidele, kelle seisundit ravim suure tõenäosusega ei paranda või võib kahjustada.

Eestis saavad remdesiviiri vastavalt USA ravimifirma Gilead Sciences otsusele kasutada Tartu ülikooli kliinikum ning Põhja-Eesti regionaalhaigla. Patsiente jälgitakse hoolikalt nii ravi tulemuslikkuse kui kõrvaltoimete osas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: