Linnad valguvad maailma pinnal seniarvatust palju kiiremini

Foto: Nitish Meena/Unsplash

Maailma rahvastik kasvab ikka veel, aga maailma linnastik kasvab kiireminigi.

Satelliitvaatlustel põhineva teadusuuringu järgi on maailma linnad kolmekümne aastaga hõivanud enda alla juurde palju suurema osa meie planeedi pinnast, kui teadlased seni arvata oskasid.

Satelliidid on maakera kosmosest palju seiranud, kuid mitte igas võimalikus uurimisvaldkonnas ei ole nad suutnud veel pikaajaliselt ja järjepidevalt andmeid koguda.

Hiina ja Ameerika teadlased on nüüd NASA-le kuuluvatelt Landsati satelliitidelt aegade jooksul saadud andmeid kokku lappides senisest usaldusväärsemalt välja selgitanud, kui palju on linlik maakasutus ajavahemikus 1985 kuni 2015 laienenud. Need satelliidid on mõõtnud maapinna peegeldusomadusi 30-meetrises lahutuses.

Xia Li Shanghaist Ida-Hiina Normaalülikoolist, Zhenzhong Zeng Princetoni Ülikoolist ja nende kaasautorid kirjutavad nüüd ajakirjas Nature Sustainability, et maailma linnade kogupindala on kolme aastakümne jooksul kasvanud keskmiselt ligi 10 000 ruutkilomeetrit aastas.

See tähendab, et iga kuue päevaga on maailma juurde tulnud terve Tallinna territooriumi jagu uut linna-ala. Seni on teadlased hinnanud linnade kasvu umbes neli korda aeglasemaks.

Eri pool maailmas kasvavad linnad ka mõnevõrra isemoodi. Näiteks Hiinas ja Indias on kasv koondunud käputäie suurlinnade ümber, Ameerika Ühendriikides aga on linnastumine jaotunud geograafiliselt ühtlasemalt.

Autorite sõnul aitab nende uuring senisest paremini mõista ka linnastumise keskkonnamõju.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: