Kolmandasest tubakasuitsust ei säästa ka suitsetamiskeeld

Foto: Denise Jans/Unsplash

Ega suitsust ei ole nii lihtne lahti saada midagi. Ka sellistes kohtades, kus suitsetamine on keelatud, on täiesti võimalik kahjulikke suitsuaineid sisse hingata.

Ameerika ja Saksa teadlased on avastanud, et justkui suitsuvabaks kuulutatud kinosaalis lendleb õhus endiselt tubakasuitsust pärit ühendeid. Tõenäoliselt on need sinna sattunud niisuguste kinokülastajate nahalt, riietelt või hingeõhust, kes olid enne kinno tulekut ise suitsetanud või olnud mõne suitsetava isiku läheduses.

Drew Gentner Yale'i Ülikoolist ja ta kolleegid mõõtsid kinosaali õhukeemiat kõrglahutusliku massispektromeetriga. Selgus, et mõnede külastajate saali sisenemise järel tõusis õhus mitmete tubakasuitsus sisalduvate lenduvate orgaaniliste ühendite tase. Teised külastajad hinagasid arvutuste järgi neid aineid sisse koguses, mille võiksid nad saada juhul, kui asuvad ühes ruumis inimestega, kes otseselt suitsetavadki üks kuni kümme sigaretti.

Gentner ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et kokkupuude nn kolmandase tubakasuitsuga on tõenäolisem väiksemates ja halvasti ventileeritud kinosaalides, vähem tõenäoline aga suuremates ja hästi tuulutatutes.

Kuigi katsete tegemiseks olid valitud kinosaalid, kehtivad tulemused autorite hinnangul sama hästi ka muid samasugustes paigus, nii et tulemusi tasub tähele panna ka ajal, kui kinosaalid on suletud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: