Ümber Maa tiirleb minikuu

Rahvusvaheline Gemini observatoorium tegi 2020 CD3-st foto 24. veebruaril.
Rahvusvaheline Gemini observatoorium tegi 2020 CD3-st foto 24. veebruaril. Autor/allikas: The international Gemini Observatory

Ümber Maa on hakanud tiirlema müstiline objekt, mida on nimetatud ka minikuuks, aga siiani on selgusetu, kas tegemist on loodusliku või inimtekkelise objektiga.

Teadlased teavad minikuust vähe ja tegelikult isegi nii vähe, et ei veel ei osata öelda, kas tegemist on tehisobjektiga või on see näiteks surnud satelliit. Objekt Maale küll ohtu ei kujuta, näitab see, kui muutlik võib olla meie planeedi naabruskond. 

Rahvusvaheline Astronoomia Liit on objekti nimeks pannud 2020 CD3. Kui objekt on loodusliku päritoluga, nagu asteroid, on see teine teadaolev ajutine kaaslane. 2006. aastal avastati samuti üks objekt Maa orbiidilt, mis oli orbiidil kuni 2007. aasta juunini.

Minikuu vaatlusi juhtiv astronoom Grigori Fedorets ütles, et tegemist võib olla kas haruldase loodusliku kivise objektiga või on tegemist sisuliselt kosmoseprahiga, mille inimesed on aastakümneid tagasi kosmosesse viinud. Fedorets lisas, et mõlemal juhul on tegemist olulise objektiga, mille kohta peaks rohkem andmeid koguma, et teada, millega on tegu.

Fedoretsi sõnul peaks infot koguma objekti asendi kohta, mis aitaks mõista objekti orbiiti ja võimalikku päritolu. Ühtlasi on oluline teave objekti peegelduvus, kuna kivistel kehadel on tavaliselt suhteliselt madal peegelduvus, võrreldes näiteks kasutatud kanderaketiga.

Objekti 2020 CD3 avastasid 15. veebruari öösel Theodore Pruyne ja Kacper Wierzchoś. Objekti läbimõõt on umbes üks meeter. Objekt on Maa orbiidil tõenäoliselt kuni aprillikuuni. 

Minikuust rääkis ka "Terevisioonis" lähemalt teadusajakirjanik Priit Ennet.

 

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: