X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Linnud nopivad tarkuseterakesi ka õppevideost

Linnud nopivad tarkuseterakesi üksteise käitumist vaadeldes, ka videosalvestise pealt ja isegi üle liigipiiride.

Liisa Hämäläinen Inglismaalt Cambridge'i Ülikoolist ja ta kolleegid tegid Soomes katseid sinitihaste ja rasvatihastega.

Nad näitasid lindudele videoid, milles kas sini- või rasvatihastele pakuti nokkida toiduterakesi, täpsemalt mandlilaaste.

Mõnesid laaste sõid linnud neis videois täiesti hea meelega, teiste peale aga kirtsutasid nina — või õieti küll pühkisid nokka ja raputasid pead, nagu tihastel vastiku maitsega toidu peale kombeks on.

Teadlased olid nimelt neid teisi mandlilaaste varem leotanud kibedamaitselises lahuses.

Kõik laastukesed olid kleebitud mürgivaba liimiga väikeste paberitükikeste külge, paberitükikeste peale olid aga tehtud märgid — puhaste mandlilaastude juurde rist, kibedate juurde ruut.

Kui teised linnud olid neid videoid näha saanud, siis pakuti neilegi samasugust toiduvalikut — ristiga märgitud maitsvaid mandlilaaste ja ruuduga märgitud vastikuid.

Võrdluseks pakuti seda valikut ka niisugustele lindudele, kes videokoolitust saanud ei olnud. Ja tuligi välja, et videot näinud lindude seas tuli kibedate laastude nokkimist ette märksa vähem kui neil, kellel oli toetuda ainult omaenda kogemusele.

Sinitihased õppisid seejuures paremini oma liigikaaslastest tehtud videote pealt, kuid rasvatihastel ei olnud vahet, kas nad olid videos näinud teisi rasvatihaseid või hoopis sinitihaseid. Selline liigiülene õppimine tundub olevat lindude seas ülimalt haruldane.

Hämäläinen ja kaasautorid kirjutavad uurimusest ajakirjas Journal of Animal Ecology.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: