Indoneesia kala liigub veepinnal hüpeldes

Foto: Adam/(CC BY-NC 2.0)

Mudahüpiklased on toredad ja kummalised kalad, kellele meeldib käia veest väljas ja mõnikord isegi kivi või puu otsa ronida. Nüüd on teadlased avastanud, et need kalad oskavad isegi vee pinnal liikuda.

Parvez Alam Šotimaalt Edinburghi Ülikoolist ja ta kolleegid sõitsid Indoneesiasse Jaava saarele algselt uurima seda, kuidas mudahüpiklane liigist Periophthalmus variabilis kaldpindu mööda ronib.

Kuid neil õnnestus vaadelda hoopis seda, kuidas kalad puult või kivilt vee peale hüppasid ja siis vee pinda mööda edasi hüplesid. Just sellest teaduse jaoks uudsest liikumisviisist nad nüüd ajakirjas Zoology kirjutavadki.

Videosalvestiste analüüsilt selgub, et veepinnal hüplemist võimaldavad kaladel kiired pekslevad sabalöögid, mida nad lühikeste seeriatena sooritavad.

Nende liigutuste toimel paiskub kala viivuks õhku. Uuesti veepinnale jõudes kordab ta jälle sabalööke ja paiskub siis jälle mitte eriti kõrgel lennates jupi maad edasi.

Teadlased panid tähele, et mudahüpiklased suudavad veepinnal hüpeldes ka järske pöördeid teha. Ka ei valmista neile mingit raskust puu või kivi otsast vette hüpanuna kohe seda vesihüplemist alustada, aga ka vesihüplemise pealt otse kivi või mangroovipuu juure otsa hüpata.

Veest õhku oskavad hüpata paljud kalad, aga vee pinda mööda hüpelda seni teada ainult see nüüd uuritud mudahüpiklane.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: