Facebooki juht otsustas uusaastalubaduste andmisest loobuda

Millist maailma enda ümber sooviksid näha kümne aasta pärast?
Millist maailma enda ümber sooviksid näha kümne aasta pärast? Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Drew Angerer

Facebooki juhi Mark Zuckerbergi eeskujul võiks sel aastal niigi tühja jooksvatest uusaastalubaduste andmisest loobuda ja mõelda kasvõi korra natukene oma maailmast suuremalt, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mõte puhtalt lehelt alustamisest toob kaasa energia, tekitab hakkamasaamise tunde ja loob ebaõnnestumiste eest kaitsva rüü. Isegi kui sõnaline osa on väljamõeldis, on mõju reaalne. Tõendina ootavad miljonid inimesed päeva uuelt lehelt alustamiseks. Traditsiooniliselt on selliseks võlupäevaks uue aasta algus. Üks inimene jääb seekord mängust välja. Kui see oled sina, siis on teid koguni kaks.

Uue aasta lubadus on sõnutud enamasti eos ebaõnnestuma. Põhjus on lihtsalt liiga suure lubaduse andmises. Lubaja usub endast rohkem, kui on temas reaalselt olemas. Olukorda võib võrrelda nähtamatu elevandiga. Elevanti peaks ju igaüks hoomama. See on aga nähtamatu, sest liigub väga aeglaselt ja on väga suur.

Enamasti lubab ju inimene midagi, mida oleks võinud ta teha juba ammu. See tähendab, et kõikidesse nendesse kaotatud päevadesse peitub üks väike tegu. Nii väike, et selle tegemata jätmine ei põhjustanud midagi. Kõik kulges aeglaselt. Ainult, et pikapeale kasvas hiirest elevant. Nüüd siis lubatakse uuest aastast elevant kolme ampsuga ära süüa. Ei lähe läbi! Enamikel lubajatest on uuest tõotusest veebruariks kõrini saanud.

Alternatiivse lahendusena soovitatakse vaadata suuremat ja isegi abstraktsemat pilti. Soovitud eesmärki ei saagi saavutada ühe konkreetse lööktöö vormis. Selle poole liikumine koosneb paljudest väikestest sammudest ja tegudest. Rikkalikuma teopagasiga võid alustada pikka ja põnevat rännakut, tehes kord üht, siis teist õiget asja jne.

Taoline tegevuskava on paindlik ja kohanemisvõimeline, sest rajaneb ebaõnnestumiste ootusele. Ebaõnnestutakse väikestes asjades ja alati leidub midagi, milles õnnestutakse. Inimesed kardavad ebaõnnestumisi ja nendega kohtumine õpetab, et tegelikkus on kartusest kergem. Nii treenitakse püsivust ja arendatakse hakkamasaamiseks vajalikku nutikust.

Pikaks veniva sissejuhatuse eesmärk polnud eneseabijutlus, vaid püüd aru saada Mark Zuckerbergist. Facebooki juht on jaganud juba aastaid jaanuari alguses avalikkusega väljakutseid, millega kavatseb ta uuel aastal rinda pista. Nende hulgas on olnud lubadus süüa vaid liha, mille on ise tapnud, külastada aastas 50 USA osariiki, õppida ära hiina keel ja organiseerida tehnoloogia teemat käsitlevaid avalikke diskussioone.

Seekord otsustas ta traditsiooni murda. Alanud aastal puuduvad tal konkreetsed plaanid. Zuckerberg kirjutab, et aastast aastasse püstitatud eesmärkide asemel kavatseb pigem lahti mõtestada, milline on maailm ja tema isiklik elu aastal 2030, et püsida siis sellele vastavalt oma tegudega fookuses. Mõned mõtted on juba küpsed ja ta loetleb rea tegevussuundi.

Näiteks plaanib ta arendada privaatsusele orienteeritud ühismeediaplatvormi ning mõelda välja kogukondadele eneseorganiseerimiseks uusi viise ning luua uusi virtuaal- ja liitreaalsuse tooteid. Facebooki juht märgib, et miljardi inimese külas napib võimalusi isiklikule elule tähenduse loomiseks. Samas loodab ta, et tehnoloogia areng toob alanud kümnendil platvormile tagasi omaaegse väikeses külas eksisteerinud olemise ja eneseleidmise intiimsuse.

Ühtlasi lubas toetada ta silmapaistvaid teadlasi ja ettevõtjaid. Zuckerberg loodab teaduse edusammudele haigustega võitlemisel ja keskmisele elueale umbes 2,5-aastast pikendust.

Avalikkusega jagatud ideedes puudub oodatud isiklik puudutus. Kavatsuste loetelu meenutab pigem korporatiivseid eesmärke. Võib-olla on see kooskõlas sihiga suurendada eraelu puutumatust, eriti siis tema enda oma. Teisalt võib Zuckerberg huvilisi hoopiski üle kavaldada ja küsida, kus on teie suured lubadused, mitte sellised kaalu langetamisega seotud isiklikud tülid.

Isegi kui ta nii ei mõelnud, tõi ta vähemalt eeskuju, et kõik võiks mõelda kasvõi korra aastas natukene oma maailmast suuremalt. Millist maailma enda ümber sooviksid näha kümne aasta pärast? Teha saad palju, kasu on igast väikesest isegi ebaõnnestunud sammust.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: