Heureka

Robert Linna kehastus katses tänavamuusikuks: jumala kõhe oli

28.02.18 MUUSIKA ... Teadussaade "Heureka" korraldas eksperimendi, et selgitada välja, kui palju mängib välimus ja tuntus rolli selles, milline on inimeste hinnang. Katse peaosas oli Elephants from Neptune'i laulja Robert Linna.

Katse: Jalakäijatele on ülekäigurajal kõige ohtlikum 70 km/h lähenev auto

20.02.18 ELU ... "Heureka" proovis järele, kui hea on jalakäijate oskus hinnata läheneva sõiduki kiirust ja kaugust. Vabatahtlikud hindasid silma järgi läheneva sõiduki kiirust ning veeretasid auto teele palli siis, kui arvavad, et veel viimasel hetkel ohutult üle tee jõuaksid.

"Heureka" test tõestas, et pikivahe on liikluses ülioluline

20.02.18 ELU ... Linnas on tagantotsasõit üks kõige levinum õnnetus. "Heureka" uuris järele, mis õnnetuse taga on ja kuidas seda vältida.

Enamik võltsrahast on äratuntav juba sõrmede vahel katsudes

16.01.18 ELU ... Eksimatult saab pärisraha ära tunda vesimärgi järgi, aga turvaelemente, mida kahtluse korral kontrollida, on veelgi. Noored Antero ja Sonja proovisid järgi, kas tunnevad eksimatult ära õiged eurod.

Ekspert: toidupoe ülesehitus on võrreldav kasiinoga

11.01.18 ELU ... Kaupluse ülesehituse loogikast rääkides tõdes tarbijakäitumise ekspert Ivar Soone, et see sarnaneb kasiinole.

Eksperiment: Kas naistele meeldivad avatud või kinnise kehakeelega mehed?

06.12.17 ELU ... ETV2 saade "Heureka" tegi põneva eksperimendi, mis näitab, kui oluline on kehakeel, kui püüad vastassugupoolele muljet avaldada.

Eesti suurusele alale paistev päike kataks kogu maailma energiavajaduse

04.12.17 KESKKOND ... Päikeseenergial on tohutu potentsiaal, mida osatakse tänapäeval päris hästi rakendada. Tuleb välja, et Eesti asub päikeseenergia kasutamiseks vägagi soodsa koha peal.

Galerii: Heida pilk "Heureka" uuele hooajale

04.12.17 GALERIID ... Uue hooaja ettevalmistamine on "Heureka" saate meeskonna viinud paljudesse põnevatesse kohtadesse.

Galerii: Populaarteaduslik saade "Heureka" esitles uut hooaega

01.12.17 GALERIID ... Populaarteaduslik koguperesaade "Heureka" alustab esmaspäeval, 4. detsembril kell 19.30 ETV2-s uut hooaega. Täna esitleti Artise kinos saate teist hooaega.

"Ringvaade" korraldas "Heurekale" viktoriini

30.11.17 TELE/RAADIO ... Populaarteaduslik koguperesaade "Heureka" alustab esmaspäeval uut hooaega. "Ringvaade" korraldas saate idee autorile Ove Musting ja saatejuht Sander Loitele viktoriini uue hooaja teemadel.

"Heureka" uus hooaeg stardib esmaspäeval põnevate teemadega

28.11.17 TELE/RAADIO ... Populaarteaduslik koguperesaade "Heureka" alustab esmaspäeval, 4. detsembril kell 19.30 ETV2-s uut hooaega.

Piltmõistatus: Kas tunned ära, milline kuulus muusik osales "Heureka" eksperimendis

13.09.17 TELE/RAADIO ... Teadussaate "Heureka" uus hooaeg tuleb põnevate katsete ja teemadega. Ühes eksperimendis lõi kaasa tuntud Eesti muusik, kas tunned ära?

Lõpetame "Heureka" hooaja: kõik vaatajaküsimused ühes viktoriinis

25.01.17 HEUREKA ... "Heureka" on läbi nelja kuu avanud igapäevaste nähtuste ja süsteemide telgitaguseid, vedanud vaataja tuuliku tippu, läbi vee ja õhu ja arstikabinettide. Iga saate juurde on kuulunud ühe küsimusega vaatajamäng. "Heureka" hooaja lõpetamise puhul panime kõik vaatajamängu küsimused ühte kohta kokku. Head lahendamist!

"Heureka" viimases osas voolab veri

23.01.17 HEUREKA ... Nüüd on väljas vaatamiseks "Heureka" viimane osa, mis tõotab tulla verine. Sander Loite lubatakse kirurgide maailma.

Mehed vs naised - kas me ajud töötavad tõesti erinevalt?

18.01.17 HEUREKA ... Kas tõesti vastab tõele, et meeste ja naiste ajud töötavad pisut erinevalt? "Heureka" eelviimane saade vastab küsimusele testide ja analüüsidega.

Palju õnne, Jesper Alapert!

09.01.17 HEUREKA ... "Heureka" soovib õnne juba järgmisele vaatajaküsimuse õigesti vastanule. Eelmisel nädalal uurisime saates, kuidas kasvatatakse kalu ja küsisime, kust on pärit vikerforellid. Jasper Alpert teadis õiget vastust.

"Heureka" kutsub osalema auhinnamängus!

03.01.17 HEUREKA ... Soovime õnne Arne Timmile, kes on meie eelmise auhinnamängu võitja! Teadsid õigesti, et voice over on teleloole pealeloetav tekst. Oled võitnud auhinna ETV2-lt ja saatemeeskond võtab sinuga õige pea ühendust. Uus küsimus ootab juba vastajaid ja uus auhind väljaloosimist!

Auhinnavõitja ja uus preemiavääriline vaatajaküsimus

27.12.16 HEUREKA ... ETV2 ja "Heureka" meeskond soovivad õnne Liina Selterile! Eelmine "Heureka" sukeldus raadiolainetesse ja meenutas, et 1991. aastal, kui esimene mobiilsidevõrk Eestis avati, kasutas seda 150 inimest.

"Heureka" testib vaatajaid: kas tunned mobiiltelefonide ajalugu?

21.12.16 HEUREKA ... Mobiililevi teemalise "Heureka" puhul koostasime pilt-testi, milles tuleb aastaarv mobiiliga kokku viia.

"Heureka" soovib õnne Hardile!

19.12.16 HEUREKA ... Palju õnne, Hardi Holpus, vastasid õigesti: tuulegeneraatori rootor asub 85 meetri kõrgusel. Oled vaatajamängu võitja ja saad endale teaduskeskus AHHAA preemia, raamatu "Katseklaasi seiklused".

Jagame õigeid vastuseid ja auhindu: kui kaua valmib koorikleib?

12.12.16 HEUREKA ... Möödunud nädala küsimus osutus varasematega võrreldes üsna keeruliseks. Ühtegi päris õiget vastust me ei saanudki, aga auhinna loosime välja sellegi poolest.

Prügiteemalise "Heureka" vaatajamängu võitja on teada!

05.12.16 HEUREKA ... Soovime õnne, Heli Liiv, sina oled kirjastuse Hea Lugu raamatu "Tere, Ruby! Programmeerimisseiklused" võitja! Vastasid õigesti, et hambahari tuleks visata olmeprügi hulka.

"Heureka" lisalugu: prügi kosmoses ja ajalooarhiivides

28.11.16 HEUREKA ... Prügist tasub rääkida ka muus kontekstis kui vaid jäätmekäitlus ja prügi sorteerimine. Siinses loos teeme ülevaate sellest, kuidas prügi võib leida ka maa alt ja Maa pealt. Esialgu aga vaatame üle mõned üldised faktid Eesti prügimajandusest.

"Heureka" õnnitleb: toidunõude teemalise saate võitja on selgunud

28.11.16 HEUREKA ... Palju õnne, Nele Tõnissoo, vastasid eelmisele vaatajamängu küsimusele õigesti ja võitsid "Õpilase geograafia entsüklopeedia". Põnevat maateaduse avastamist!

Palju õnne, Kuldar Mänd!

21.11.16 HEUREKA ... Oled Varraku "Looduse radadel. Maailma looduse teejuht" värske võitja, sest vastasid õigesti küsimusele, mida on loomaarstid pidanud loomade kõhtudest välja opereerima.

"Heureka" viktoriin: keel ei otsustagi alati maitse üle?

21.11.16 HEUREKA ... Arvukad teaduskatsed on teinud kindlaks, et tihtipeale võtab meie aju toidu kohta hoiaku juba ammu enne kui söök keelele jõuab. Toidu kuju, värv ja see, kuidas toit on serveeritd, mõjutavad väga palju seda, kuidas temasse suhtume. Nii selgub näiteks, et sama toit maitseb erinevas anumas kord soolasemalt, kord magedamalt.

"Heureka" veeteemalise saate võitja on ...

14.11.16 HEUREKA ... ... Urmo Muug! Vastasid õigesti: Maal on umbes kolm protsenti magevett. Palju õnne, ETV2 toimetus võtab sinuga peatselt ühendust ja selgitab, kuidas oma auhinna kätte saad.

Neljanda saate auhinna võitja on Eve Jaanson

07.11.16 HEUREKA ... Palju õnne, Eve! Vastasid eelmise saate küsimusele õigesti: tallinlase eluiga võib lüheneda lausa 7,7 kuu võrra, sest linnaõhus on peeneid ja ülipeeneid aineid, mille sissehingamine meie tervisele mõjub.

Milline on õhu kvaliteet ja koostis sinu kodukohas?

01.11.16 HEUREKA ... Kuigi kaskede õitsemise aeg on ammuilma möödas ja pea kõik lehedki on puudelt maha kukkunud, võib tegelikult õhust leida novembri alguseski kase õietolmu. Selliseid andmeid kogub keskkonnauuringute keskus, mis omakorda jagab teadmisi veebilehel õhuseire.ee.

"Heureka" kolmanda vaatajamängu õige vastus ja võitja

31.10.16 HEUREKA ... Teadussaate "Heureka" kolmanda saate eel küsisime, milline on rekordkogus piima, mille on suutnud Eestis toota üks lehm. Õige vastus sellele on 85,5 liitrit. Vaatajamängu võitja on Carmen Kuningas!

Heureka teise vaatajaküsimuse võitja on selgunud

24.10.16 HEUREKA ... Teadussarja "Heureka" vaatajaküsimuse teise auhinna ajakirja "Miks ja kuidas" poole aasta tellimuse võitis Aala Palm, kes vastas õigesti küsimusele "Mida me otsime alateadlikult partneri näost?".

"Heureka" esimese vaatajaküsimuse võitja on selgunud

18.10.16 HEUREKA ... Teadussarja "Heureka" vaatajaküsimuse esimese auhinna raamatu "Õpilase entsüklopeedia" võitis Anneli Tuisk, kes vastas õigesti küsimusele "miks veavad lennukid vahel liivakotte?".

Video: Lastejaama reporter Otto uuris, mida põnevat pakub uus saatesari "Heureka"

11.10.16 HEUREKA ... Lastejaama reporter Otto käis uurimas, mida põnevat näidatakse uues teadussaates "Heureka". Saatejuht Sander Loite räägib, mida naljakat juhtus võtetel ja samuti saame teada, mida arvavad uuest sarjast karmid kriitikud Tallinna erinevatest koolidest.

Galerii: ETV2 sarja "Heureka" meeskond korraldas õpilastele kinos Artis eellinastuse

06.10.16 HEUREKA ... Täna oli Kino Artis sagimist täis, sest ETV2 uue saatesarja "Heureka" tegijad olid kutsunud Tallinna neljanda kuni kuuenda klassi õpilased populaarteadusliku sarja eellinastusele.

Heureka_eelvaatamine

04.10.16 HEUREKA ...

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: