Hai iidne sugulane nägi välja nagu angerjas

Foto: David Clode/Unsplash

Haide ja raide iidne sugulane Phoebodus, keda ujus rohkesti ringi Devoni ajastu meredes ligi 400 miljonit aastat tagasi, oli pikliku kehaga nagu angerjas.

Nii ütlevad teadlased eesotsas Šveitsi Zürichi ülikooli professori Christian Klugiga, kes on leidnud ja kirjeldanud haruldasi fossiile.

Haid, raid ja nende sugulased on kõhrkalad – nende skeletis ei ole luid, vaid ainult kõhred. Et kõhred on pehmed ja hästi ei fossiilistu, on Phoebodus'e perekonda kuuluvate liikide kivistisi seni leitud ainult pisikeste tükkide haaval – hambake siit, uimekõhreke sealt.

Iidse hai ja rai sugulase fossiil. Autor/allikas: David Clode/Unsplash

Oli teada, et Phoebodus'eid oli omal ajal arvukalt, kuid teada ei olnud nende väljanägemine.

Nüüd aga kirjeldab Klug kolleegidega Briti Kuningliku Seltsi toimetistes Marokost Antiatlase mägedest leitud peaaegu täielikku Phoebodus'e skeletti ja lisaks veel mitut koljut.

Leidudest paistabki, et Phoebodus'te keha oli angerjale sarnane, pea oli lame ja lõuad pikad. Lõugade ja hammaste järgi otsustades ei saanud nende hammustus olla kuigi tugev.

Hambatipud olid aga suunatud sissepoole, nii et juba hambusse sattunud saakloomal oli pääseda peaaegu võimatu. Arvatavasti kugistasid Phoebodus'ed oma saakloomad, väiksemad kalad ja mereselgrootud, tervelt alla.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: