Brexiti tagajärjel suureneb kasvuhoonegaaside emissioon

Foto: PA Pictures/Scanpix

Kui Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkub, siis ähvardab kasvuhoonegaaside õhkupaiskumine hoogustuda.

Kliimateadlane Luķs Costa Saksamaalt Potsdami Kliimamõju Uuringute Instituudist ja majandusteadlane Vincent Moreau Šveitsi Föderaalsest Tehnikainstituudist Lausanne'is arvutasid välja, kui palju võiks kasvada kaubaveoga kaasnev süsihappegaasi emissioon, kui suur osa brittide praegusest kaubavahetusest teiste Euroopa Liidu maadega asendub kaubavahetusega kaugemate maadega.

On selge, et kui kaupu tuleb sisse vedada kaugemalt ja ka välja vedada kaugemale, siis pikenevad kaubaveootsad, ja pikemad veod saastavad rohkem kui lühemad.

Costa ja Moreau arvutasid välja, et nn kõva Brexiti ehk ilma igasuguuse leppeta Euroopa Liidust lahkumise korral kasvab Ühendkuningriigi impordivoogudest tulenev kasvuhoonegaaside emissioon enam kui 0,2 gigatonni võrra aastas.

See on sama suur hulk gaasi kui 38 protsenti Ühendkuningriigi impordiemissioonist 2014. aastal. Umbes sama suures koguses kasvuhoonegaase paiskas oma territooriumilt atmosfääri Holland 2017. aastal.

Costa ja Moreau kirjutavad ajakirjas Environmental Research Letters, et impordiemissiooni eeldatavalt enim kasvatavate kaubaartiklite seas on näiteks toiduained ning auto- ja lennukiehituses kasutatavad komponendid.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: