Uus-Meremaal elas suure koera suurune papagoi

Foto: Brian Choo/Flindersi Ülikool

Papagoid on värviküllased ja valjuhäälsed linnud, kuid kasvult enamasti mitte väga suured. Omal ajal aga elas Uus-Meremaal hiidpapagoi, kes oli suur nagu bernhardiin. Ta oli umbes meetrikõrgune.

Trevor Worthy Austraaliast Adelaide'ist Flindersi Ülikoolist ja ta kolleegid järeldavad seda kahe Uus-Meremaalt leitud reieluu põhjal. Linnu kehakaaluks järeldavad nad samade luude põhjal umbes seitse kilo, mis on kindlasti väiksem kaal kui bernhardiinil, kuid siiski kaks korda suurem kui suurimal tänapäeva papagoil, samuti Uus-Meremaal elutseval kakk-papagoil. Kakk-papagoi on lennuvõimetu ja sama oletavad Worthy ja kolleegid ka iidse hiidpapagoi kohta.

Suur lind elas paarkümmend miljonit aastat tagasi. Tema teaduslikuks nimeks panid teadlased Heracles inexpectatus, Heracles Vana-Kreeka müütilise vägilase järgi, inexpectatus aga tema täiesti üllatusliku leidmise puhul. Keegi ei osanud aimata, et omal ajal nii suuri papagoisid leidus.

Tagantjärele tarkusest tundub leid siiski täiesti loogiline, sest Uus-Meremaal on kunagi elanud ka näiteks hiigelsuuri hanesid ja kotkaid, rääkimata juba kuulsast jaanalinnuselisest moast. Lindude suurt kasvu võis teadlaste arvates soodustada see, et Uus-Meremaal ei leidunud imetajaid, kes võinuksid neid püüda.

Ootamatult avastatud muistsest vägilaspapagoist kirjutavad Worthy ja kaasautorid ajakirjas Biology Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: