Uuring: Mo Salah tähelend on aidanud Ühendkuningriigis vähendada moslemiviha

Mo Salah enne 2019. aasta Meistrite Liiga finaalmängu.
Mo Salah enne 2019. aasta Meistrite Liiga finaalmängu. Autor/allikas: SUSANA VERA/REUTERS/SCANPIX

Egiptuse jalgpallitähe Mohammed Salah mõju ulatub väljakust palju kaugemale. Uus uuring näitab, et Salah tähelend Inglismaa jalgpalli Premier League'is on aidanud vähendada Ühendkuningriigis moslemivastast retoorikat ja vihakuritegusid.

Uuringu avaldas mai lõpus Immigration Policy Lab, mis mõõdab sisserände- ja integratsioonipoliitika mõju sotsiaalsele, poliitilisele ja majanduslikule sfäärile, vahendab Quartz.

Teadlased leidsid, et Liverpooli kodumaakonnas Merseyside'is langes vihakuritegude arv 19 protsenti pärast seda, kui Salah 2017. aastal klubiga liitus. Teadlased analüüsisid ka 15 miljonit säutsu ja tuvastasid sarnase nn Salah efekti: Liverpooli fännide postitatud moslemivastaste säutsude arv langes 7,3 protsendilt 3,8 protsendile. Veelgi enam, teadlased leidsid ka, et kokkupuude Salah usuliste tavadega tõi kaasa 5-protsendilise tõusu arusaamas, et islam on Briti väärtustega võrdne.

Briti moslemid on aastate jooksul kurtnud eelarvamuste üle igapäevaelus ja ka tööle kandideerimisel, ja isegi kui nad ei puutu kokku füüsilise vägivallaga, on mõned kaevanud selle üle, et neid põrnitsetakse sageli avalikus kohas või eiratakse kauplustes.

Autorid kirjutavad, et Salah'st tehtud uuringu tulemused viitavad sellele, et positiivne kokkupuude vähemusgruppi kuuluvate kuulsustega võib anda uut ja inimlikustavat informatsiooni vähemusgrupi kohta laiemalt, vähendades eelarvamuslikku suhtumist ja käitumist.

Viimase kahe aasta jooksul on Salah'st saanud ülemaailmne jalgpallitäht, kes teeb ilma maailma enimvaadatud jalgpalliliigas. 2018. aastal tegi ta uue rekordi, olles 38-mängulise hooaja jooksul nii enim väravaid löönud mängija kui ka ühe hooaja jooksul enim väravaid löönud aafriklane. Tema kuulsus on viinud ta putsad Briti Muuseumi kõrvuti suure Egiptuse-kollektsiooniga ja ta on üks käputäiest aafriklastest, keda on pärjatud Elukutseliste Jalgpallurite Assotsiatsiooni Aasta Jalgpalluri tiitliga.

27-aastane Salah aitas ka oma koduriigi Egiptuse – kus ta on saavutanud peaaegu et jumala staatuse – 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniirile, kus koondis osales esimest korda peaaegu 30 aasta jooksul.

Kõige selle kõrval on Salah'st saanud sümbolkuju, kes kehastab islamistlikke väärtusi. Pärast värava löömist tõstab egiptlane tavaliselt oma käed ja palvetab taeva poole ning põlvitab ja kummardab möirgava publiku ees nagu moslemid teevad oma viie kohustusliku igapäevase palve ajal. Fännid on tema usu ja selle avaliku väljanäitamise omaks võtnud, mida näitab üks populaarsemaid Salah poolehoiulugusid Liverpooli mängudes: "Kui ta on sinu jaoks piisavalt hea, on ta minu jaoks piisavalt hea, kui ta lööb veel paar väravat, hakkan mina ka moslemiks." (inglise keeles "If he's good enough for you, he's good enough for me, if he scores another few, then I'll be Muslim too.").

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: