Geeni väljalülimisel keerdub teokoda teisipidi

Suur mudatigu.
Suur mudatigu. Autor/allikas: Kk/CC BY-SA 3.0

Tigu on tore loom selle poolest, et kannab oma majakest, keermelist kojakest alati endaga kaasas.

Suur mudatigu ehk mudakukk on meilgi laialt levinud tiigielanik, kelle teravatipuline koda on tavaliselt keerdus päripäeva, kuid mõnikord väga harva ka hoopis vastupäeva.

Nüüd on Jaapani teadlased teada saanud, miks on mõnikord teistmoodi kui tavaliselt.

Masanori Abe ja Reiko Kuroda Kasugais asuvast Chubu Ülikoolist lülitasid geenitoimetusmeetodit CRISPR-Cas9 kasutades teol välja geeni, mis kodeerib üht valku, mis teatakse tegelevat rakkude siseelu korraldamisega.

Väljalülitatud geeniga tigude järglastel oli koda keerdus vastupäeva. Nende järglastel omakorda sõltus keerdumus sellest, kas neil leidus ka töötav geenikoopia või mitte – kui leidus, oli koda päripäeva keerdus, kui mitte, siis vastupäeva.

Lähemal uurimisel said teadlased teada, et selle geeni olukorrast sõltub teoembrüo rakujagunemise kulg juba päris algusest peale.

Loodetavasti on neist teouuringuist kasu ka mõistmaks, miks mõnikord harva paiknevad mõnel inimesel siseorganid tavalisega võrreldes justkui peegelpildis.

Praegusest uuringust ja selle tulemustest kirjutavad Abe ja Kuroda aga ajakirjas Development.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: