Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailma väikseima teo tiitel vahetas omanikku

Foto: Menno Schilthuizen/Naturalis elurikkusekeskus

Selles, et teadlased avastasid Malaisiast Kalimantani saarelt enneolematult väikese teo, ei ole põhimõtteliselt midagi uut. Alles septembris teatasid teised teadlased, et on avastanud Hiinast enneolematult väikese teo.

Vahe aga pole mõistagi ainult avastajates ja leiukohtades. Vahe on ka selles, et see Kalimantanilt leitud tigu on veel väiksem, kui see Hiinast leitu. Kui Hiinast leitud Angustopila dominikae koda oli 0,8 millimeetrit lai ja 0,9 millimeetrit kõrge, siis Kalimantanilt leitud Acmella nana kõige väiksema isendi koda on ainult 0,5 millimeetrit lai ja 0,6 millimeetrit kõrge.

Tegelikult kirjeldavad Hollandi ja Malaisia bioloogid ajakirjas ZooKeys kokku 48 senikirjeldamata Kalimantaniteoliiki. Mõned neist vägagi mitmesuguse suurusega 48 liigist on Kalimantanil muide üsnagi levinud ja teadlased on neid ka aastakümneid tundnud, aga ei ole lihtsalt varem laiemale teadusüldsusele ametlikult tutvustanud.

Nüüd siis on Menno Schilthuizen, Jaap Vermeulen ja Thor-Seng Liew Leidenis asuvast elurikkusekeskusest Naturalis ja Malaisia Sabah' ülikoolist selle vajakajäämise kõrvaldanud ja Kalimantani teorikkuse senisest enam maailmale avanud.

Teod on tuntud väga aeglase liikumise poolest, mistõttu mõned neist kipuvad paljudeks põlvkondadeks väga väikestesse ja omamoodi oludega paikadesse püsima jääma ning seal ajapikku koguni uueks iseäralikuks liigiks kujunema. Seetõttu on tigude peal muu hulgas hea uurida ka liigiteket.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: