Geneetiline täppisrelv ründab vaid kahjulikke baktereid

Autor/allikas: Mathias Pastwa/Creative Commons

Antibiootikumide puudus on ka see, et nad tapavad kahjulike kõrval ka kasulikke baktereid. Nüüd on Prantsuse ja Hispaania teadlased leiutanud molekulaarse täppisrelva, mis vallandab bakerimürgi ainult kindlat liiki bakterite pihta.

Didier Mazel Pariisi Pasteuri Instituudist ja ta kolleegid konstrueerisid rõngakujulise DNA-molekuli ehk plasmiidi. Plasmiide leidub bakterirakkudes ka looduslikult, kuid Mazeli ja ta kaaslaste loodud plasmiid kannab endas juhiseid bakterivastase mürkaine tootmiseks.

Lisaks on ses plasmiidis ka geneetiline lüliti, mis käivitab mürkaine tootmise ainult juhul, kui plasmiid on sattunud antibiootikumiresistentse koolerabakteri sisse.

Nii jääbki üle ainult plasmiid koolerabakterisse viia. Selleks panid teadlased oma katses plasmiidi kõigepealt niiöelda doonorbakteri sisse, mis toimetas selle salarelva siis ise koolerabakterisse.

Katseklaasis suudeti sel moel tappa kõik antibiootikumiresistentsed koolerabakterid. Koorikloomade ja kalade organismis hävitas teadlaste loodud plasmiid samuti koolerabakterid, kuid ei kahjustanud katseloomade mikrobioomi kuuluvaid kasulikke baktereid.

Mazel ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Biotechnology, et plasmiidi geenilülitit saab kohandada mürgitootmist sisse lülitama peale koolerabakteri väga paljudes muudes haigusi tekitavates bakterites.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: