Liigenesekindlad linnuvaatlejad kipuvad tavalisi linde haruldaseks pidama

Linnalinnuloendajad Tartu Ülikooli peahoone ees.
Linnalinnuloendajad Tartu Ülikooli peahoone ees. Autor/allikas: Keiti Väliste/ERR

Haruldaste linnuliikide tuvastamine on paljude linnuvaatlejate jaoks suur saavutus. Kuid hiljutisest uuringust selgub, et inimesed, kes peavad end linnuvaatlusekspertideks, on tõenäolisemad tuvastama tavalisi linde haruldaste ja eksootiliste liikide pähe kui need, kes on oma teadmiste suhtes tagasihoidlikumad, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Julia Schroeder Londoni Imperial College'ist ja tema kolleegid tahtsid kontrollida kodanike algatatud teadusprojektide raames kogutud vaatlusandmete usaldusväärsust. Nad palusid Suurbritannias ligi 2700 amatöör-ornitoloogil tuvastada piltidelt ja joonistustelt kuus tavalist linnuliiki, nende hulgas punarind, koduvarblane ja kuldnokk.

Tulemused üllatasid neid: kümned end ise eksperdiks nimetanud uuringus osalejad väitsid, et mõned levinud Briti liigid on linnud, keda leiab ainult teistest maailma paikadest. Üks ajas kuldnoka segamini Aasia pruuni kärbsenäpiga, mida kohtab enamasti Himaalajas. Teine ütles, et rohevint on kollane tsiitsitaja, mis on haruldane isegi oma kodumaal Jaapanis.

Kuigi eksperdid said üldiselt rohkem õigeid vastuseid kui inimesed, kes ei ütlesid, et neil puuduvad ornitoloogialased teadmised, olid nad tõenäolisemad piltidelt tuvastama haruldase või sellise liigi, millest Suurbritannias pole kunagi teatatud. Nii uuringu pealkiri kui ka sissejuhatav tekst ütlesid, et tegemist oli testiga levinud Briti lindude tuvastamiseks.

Inimesed, kes olid oma asjatundlikkuse suhtes tagasihoidlikumad, olid altimad tunnistama, et nad ei tunne pildil olevat liiki, kuid end eksperdiks nimetanud inimesed pakkusid täiesti jaburaid asju, ütles Schroeder.

Kuldnokkade piltidega tehti kõige rohkem vigu – 44 protsenti nendest piltidest tuvastati valesti.

Üht ekslikult tuvastatud liiki – Šoti käbilindu – ei saa isegi ainult piltide põhjal tuvastada. Linnuvaatleja peaks kuulma selle linnu laulu, veendumaks, et tegemist ei ole tavalise käbilinnuga.

Schroeder ütles, et ta ei tea, kas ekspertide vead olid tingitud liigsest enesekindlusest või soovist kiidelda, kuid märkis, et tulemused peaksid kodanike algatud teadusprojekti vaatlusandmete suhtes tähelepanelikumaks muutma.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: