Maale lähim planeet on Merkuur

Foto: NASA/JHU/Carnegie

Milline planeet on Maakerale kõige lähem? Kes Päikesesüsteemi ehitust natukenegi tunneb, võib pakkuda, et kas Veenus või Marss. Kes Päikesesüsteemi ehitust natuke täpsemalt tunneb, ütleb üsna veendunult, et Veenus.

Nüüd aga on rühm teadlasi teinud veel täpsemaid arvutusi ja jõudnud üsna üllatavale tulemusele – kõige suurema osa ajast on Maale kõige lähem planeet hoopis Merkuur!

Enamgi veel, Merkuur ei ole kõige lähem planeet (suurema osa ajast) mitte üksnes Maale, vaid ka kõigile teistele Päikesesüsteemi planeetidele.

Kolm Ameerika teadlast, Tom Stockman, Gabriel Monroe ja Samuel Cordner kirjutavad ajakirjas Physics Today, et kuigi Veenus tuleb Maale aeg-ajalt lähemale kui ükski teine planeet, on ta umbes poole ajast teisel pool Päikest.

Merkuur tiirleb aga üsna Päikese ligidal ja on sel ajal Maale lähim planeet, ükskõik kummal pool Päikest ta parajasti olema ei juhtu.

See on üldpilt, kuid Stockman, Monroe ja Cordner tegid palju täpsemaid arvutusi, olles selleks välja töötanud asjakohase matemaatilise mudeli.

Nad võtsid arvesse ka planeetide orbitaaltasandite kaldeid ja keskmistasid planeetide kaugusi paljude aastatuhandete lõikes.

Nad väidavad, et Veenust on Maale lähimaks planeediks peetud täiesti õigustamatult, lihtsalt hooletu karjamõtlemise toel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: