Merkuuri polaaraladel on jääd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Merkuuri polaaraladel on jääd
Merkuuri polaaraladel on jääd Autor/allikas: NASA/JHU/Carnegie
Planeedi varjulistes kraatrites peituv jää võib olla tekkinud üsna hiljuti.

Merkuur asub Päikesele nii lähedal, et selle pinnatemperatuur võib ulatuda üle 400 kraadi Celsiuse järgi. Jää leidumine sellisel taevakehal tundub võimatu, kuid Merkuuri telje kaldenurk on nii väike, et pooluste sügavate kraatrite põhja ei paista kunagi päikesevalgus.

1991. aastal torkas raadioteleskoopidega töötavatele astronoomidel silma, et osad Merkuuri pooluste piirkonnad peegeldavad raadiolaineid samal viisil nagu Maa jäätunud mered. 

Jää leidumises ei saadud siiski päris kindel olla, sest Päikesesüsteemi kõige väiksema planeedi pinnaehituse kohta oli fotosid teinud ainult uurimisjaam Mariner 1970ndatel aastatel.

2011. aasta märtsis jõudis Merkuuri orbiidile NASA sond Messenger. Planeedi põhjapooluste vesinikusisalduse ja sealt peegelduva valguse omaduste põhjal said astronoomid kinnitust, et vee leidumine planeedi poolustel on väga tõenäoline

Nüüd saatis Messenger Maale esimesed fotod Merkuuri kraatrites leiduvast jääst. Sondi uurimismeeskond proovis pildistamiseks kasutada kraatriseintelt hajunud valgust ning sel kombel õnnestus saada fotod erinevate kraatrite põhjadest.

Pildil olev Kandinsky kraater asub Merkuuri põhjapooluse lähedal. Kraatri põhi on alati Päikese eest varjus ja fotol on näha jääkiht.

Merkuuri jäätekke uurimine aitab aru saada, kuidas satub vesi Maa-sarnastele planeetidele ja Merkuuri jää vanus pakub geoloogidel suurt huvi. Värskete fotode uurimise põhjal tundub, et poolustel asuvad jääkihid on üsna noored.

Ajakirjas Geology ilmunud uurimuse autori USA Johns Hopkinsi ülikooli teadlase Nancy Chabot´ sõnul moodustus Merkuuri jää kas väga hiljuti või tekib seda pidevalt juurde.

Maa kaaslane Kuu on Merkuurile väga sarnane ja fotodelt võib asjatundmatu silm need kergesti segi ajada. Ka Kuu poolustel on varjulisi kraatreid, kus on veel külmem kui Merkuuril ning ka nendes kraatrites leidub jääd. Chabot´ sõnul on Kuul olev jää Merkuuri omast tõenäoliselt palju vanem.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: