Minutiloeng: 5 põhjust, miks putukad meile olulised on ja kuidas neid päästa

Foto: AFP/Scanpix

Võtame näiteks hommikusöögi. Kuidas sai võimalikuks, et said juua kohvi, panna pudru peale moosi või võileiva peale tomati? Tänu tolmeldajatele, kellest suurem osa on just putukad.

Kui tolmeldajad ökosüsteemist kaovad, siis oled ilma mitte tüütust sääsepininast, vaid vähemalt kolmandikust kui mitte rohkemast toidust oma laual, selgitab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi ökoloogia keskuse teadur Liisa Puusepp.

1. Sinu toidulaud on vaid kolmandik putukate tolmeldatust

Ja see kolmandik sinu toidulaual on vaid kübeke kogu tervikust, millesse putukad panustavad. Neist sõltub pea 90 protsendi maailma õistaimede liikide levik: peale sinu hommikuse kohvi või kakao, vaarika või tomati, ka erinevad maitsetaimed, ravimid, puuvill.

Lisaks panustavad putukad mullaviljakusse ning selle hoidmisesse, nad on looduslik kahjuritõrje ja mängivad olulist rolli teiste liikide toidulaual. Nad on märgid hästi toimivast ökosüsteemist.

2. Putukad hoiavad kogukonda ja annavad tööd paljudele

Putukates võib näha kogukonna hoidjaid ja panustajaid meie kultuurilukku. Kuidas muidu saame rääkida ühiselt toimetavatest mesinikest, entomoloogide gruppidest või näiteks ka kunstiteostest, kus kujutatud putukaid või lauludest-luuletustest, mis inspireeritud putukatest. Mõtle, mis on meie laulupidude viimane laul.

Seega, kui putukad, kes paljuski meie elu siin Maal võimalikuks teevad, hävivad kliimamuutuste, mürkkemikaalide kasutamise ja elupaikade hävimise tõttu, ei ole ka meil heaolu hoitud.

3. Putukad kaovad hirmuäratava kiirusega

Paraku on praegu meie putukapopulatsioonid hävimas. Uuringute tulemused on hirmuäratavad.

Puerto Rico vihmametsades on täheldatud viimase 35 aastaga, et kadunud on üle 90 protsendi lülijalgsetest (sh putukad) nii maapinnal kui ka võras.

27 aastaga on Saksamaa looduskaitsealad kaotanud enam kui 75 protsenti lendavatest putukatest.

Mehhiko erinevates piirkondades on kadunud pea 80 protsenti putukaid viimase 20 aastaga.

Sarnaseid langustrende on täheldatud liiga paljudes kohtades maailmas veel.

4. Eesti ei tea oma putukate olukorda

Eesti ei kuulu küll selles vallas kriisikollete hulka, kuid meil pole veel väga täpset infot paljude oma putukate kohta. On muidugi juba palju hoiatavaid tähelepanekuid.

Näiteks meie liblikapopulatsioonid on muutmas, on registreeritud liiga palju mesilaste hukkumisi. Lisaks on teada, et nii metsa- kui ka põllulindude arvukus on langenud, mis võib viidata omakorda ka putukate kaole – on ju putukad paljude lindude toidubaas.

5. Igaüks, ka Sina, saab panustada putukate heaollu

Milliseid samme saad sina astuda, et putukate heaolusse panustada? Kui sa just mesinikuks saada ei soovi, siis saad panustada ka teisiti.

Loomulikult võid rajada lillepeenraid, mis õitsevad varakevadest sügiseni ja seda ka linnatingimustes  ja isegi rõdul.

Putukatele saab rajada putukahotelle ehk kohti, kus neil on aedades hea elada. Näiteks luua aianurka kivihunnik.

Mitte tormata igal võimalikult ajal muru niitma, vaid  jätta silmailuks õitsema võililli, ristikuid ning miks ka mitte ohakat.

Samas jõuame kõige selle valguses meie igapäevase tarbimiseni. Tasub tõsiselt mõelda, kas ja kuidas see, mis me haarame poelettidelt kaasa, on meid ümbritsevat keskkonda mõjutanud ning kas, kus ja kes on meie heaolu nimel kannatada saanud.

Võta aega mõelda ja uurida ja mõista, kuidas ükskõik, milline igapäevategevus, kasvõi hommikusöök, on toetatud putukate esialgu silmale nähtamatute panusega ning kuidas sina saad panustada, et meil oleks putukaid.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: