Maakera läheb rohelisemaks

Foto: Nihal A/Unsplash

Vihmametsi langetatakse hirmsa hooga, kuid hoolimata sellest on maakera viimasel ajal hoopis rohelisemaks läinud.

Chi Chen Ameerika Ühendriikidest Bostoni Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid satelliidiandmete põhjal, kuidas on taimestikuga kaetud piirkondade kogupindala maailmas ajapikku muutunud.

Selgus, et aastast 2000 kuni aastani 2017 kasvas globaalne taimkatteala ühtekokku terve Amazonase vihmametsa pindala võrra suuremaks.

Seejuures on kolmandik taimedega kaetud aladest muutunud veelgi rohelisemaks, ainult viis protsenti aga läinud pigem pruunimaks.

Kõige rohkem on taimkatet ja rohelust lisandunud Hiinas, kus on hakatud metsade kaitse ja juurdekasvatamisega tõsisemalt tegelema. Ka India roheneb, aga peamiselt põllumaa niisutamise ja väetamise toel.

Maailma ulatuses on taimkatte kasvu üheks taganttõukajaks süsihappegaasi koguse kasv atmosfääris, aga uuringu autorite väitel ei ole see tõuge tõenäoliselt siiski nii tugev, kui seni arvatud.

Chen ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Sustainability, et kuigi rohelust tuleb maailma juurde, ei kompenseeri see kaugeltki troopiliste vihmametsade hävitamisest tulenevat suurt ökoloogilist kahju.

Aastast 2000 kuni aastani 2017 kasvas globaalne taimkatteala ühtekokku terve Amazonase vihmametsa pindala võrra suuremaks. Autor: Nihal A/Unsplash

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: