Mida uurivad teadlased, kes saavad tänavu presidendilt teenetemärgi?

Teenetemärgid antakse üle 24. veebruariks.
Teenetemärgid antakse üle 24. veebruariks. Autor/allikas: ERR

Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva eel annab president Kersti Kaljulaid riigi teenetemärgid tänuks inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti paremaks. Teiste hulgas saab presidendilt ordeni mitu teadlast. ERR Novaator annab ülevaate, mida nad uurivad ja kuidas see Eestit paremaks aitab muuta.

Tarmo Uustalu on Tallinna Tehnikaülikooli ja Reykjaviki Ülikooli professor, arvutiteadlane ja akadeemik. Ta pälvib Valgetähe III klassi teenetemärgi. Tarmo Uustalu on rahvusvaheliselt tuntud tippteadlane ja õppejõud arvutiteaduse, formaalloogika ja matemaatika alal. Ta tegeleb alusteadusega, kuid selle laiem eesmärk mõelda välja, kuidas arvutitel olev tarkvara oleks töökindel ja turvaline.

Matemaatika ja formaalloogika seost arvutite programmeerimiskeelte semantikaga võib kirjeldada näite kaudu. Oletame, et liidate tabelarvutusprogrammis Excel kokku tulba ülevalt alla. Siis aga lisate enne summa lahtrit veel ühe rea. Kuidas arvuti teab, et ka see lisatud rida tuleb edaspidi summa sisse arvutada? Selliste olukordade juures tulebki mängu Tarmo Uustalu ja tema kolleegide teadustöö - kuidas teha nii, et mitmeti mõistetava tegevuse juures oskaks arvuti aimata, mida inimene soovib, et arvuti teeks.

Ehk oleks lihtne öelda, et Tarmo Uustalu teadustöö loob aluse selleks, et arvuti oleks inimesele kohasem partner. Soovitame lugeda 2011. aastal intervjuud Tarmo Uustaluga väljaandes Teekäija.


Eve Kikas on koolipsühholoog ja Tallinna Ülikooli koolipsühholoogia professor. Ta pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Eve Kikas uurib koolihariduse mõju mõtlemise arengule ning laste võimekuse ja motivatsiooni seoseid nende teadmiste ja oskustega. Samuti uurib ta õpetajate õpetamispraktikate mõju laste arengule. Tema uurimuste tulemused väga olulised nii õpetajale kui ka teistele koolis töötavatele spetsialistidele. Eesti Koolipsühholoogide Ühing on välja toonud, et Eve Kikase koostatud kogumikud näitavad, kuidas õpetamine on midagi palju enamat kui oma aine edasiandmine ning annavad suuniseid, mismoodi on koolis võimalik igat last toetada tema individuaalsetest vajadustest lähtuvalt.  

Näpunäiteid nii õpetajatele kui ka lapsevanematele soovitame vaadata Eve Kikase lühiloengust, mille ta andis algatusele Noored Kooli.


Tiiu Kirsipuu on skulptor ja Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Ta pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Kujuri loometöö ja õppetöö ühendamine tähendab, et tema teadmised ja kogemused kunstnikuna jõuavad ka tudengiteni ja peegelduvad seal tulevikukunstis. Tema loometööst on kindlasti paljudele tuttav Tartus asuv Oscar Wilde'i ja Eduard Vilde skulptuur.

Autor: Geonarva/Wikimedia Commons


Ljubov Kisseljova on kirjandusteadlane ja Tartu Ülikooli professor. Ta pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Ljubov Kisseljova uurib 18. sajandi ja 19. sajandi esimese poole vene kirjanduse ajalugu ning vene kirjandust teiste rahvuste kultuurikontekstis.

Soovitame lugeda intervjuud Ljubov Kisseljoviga, mis tehti siis, kui ta sai kultuurkapitali preemia Jaan Krossi teoste analüüsi eest.

Ljubov Kisseljova Autor: Margus Ansu/Scanpix


Hille Pajupuu keeleteadlane ja Eesti Keele Instituudi juhtivteadur. Ta pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Hille Pajupuu uurib akustilist foneetikat ja kultuuridevahelist kommunikatsiooni.

Viimase kümne aasta jooksul on kõneuurimises liigutud kiiresti edasi ning see nõuab keeleteadlaste ja arvutiteadlaste koostööd. Üha enam liigutakse kõneuurimises rakenduslike eesmärkide poole. Näiteks Google, Microsoft ja IBM panustavad kõnetöötluse tarkvarasse, sh näiteks eestikeelsete kasutajatugede väljatöötamisse. Selleks, et oleks võimalik teha nii kõnesünteesi (tekst kõneks) ja kõnetuvastuse (kõne tekstiks) rakendusi, on vaja õpetada arvutile sõnade äratundmist, kuid lisaks sellele ka erinevate keelte kõnelejate omaduste ja seisundite tuvastamist. Hille Pajupuu teadustööst osa tegelebki taoliste arvutiparalingvistika teemadega.

Ta on oma uurimisvaldkonnas avaldanud ka palju eestikeelseid teadustöid ning arvuti paralingvistika teemal soovitame lugeda tema 2017. aasta artiklit folkloristikaajakirjas Mäetagused.


Maaja Vadi on juhtimisteadlane, Tartu Ülikooli juhtimise professor ning akadeemik. Ta pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Teda võib pidada organisatsioonikäitumise uurimissuuna ja koolkonna rajajaks Eestis.

Juhtimine ja organisatsioonikäitumine muutub Eesti ettevõtetes üha suuremaks arendamist vajavaks valdkonnaks, sest aastakümnete tagused juhtimispraktikad ei sobi tänapäeva ühiskonda ja tööturule.

Viie aasta eest antud tulevikku vaatavas intervjuus sedastas Maaja Vadi: "Organisatsioonid ärgu lootkugi, et töötajad on aastal 2032 vaid nende omad. Inimestel on siis elus nii palju rolle, et elukutse ei pruugi muude rollide kõrval olla enam nii oluline." Kuidas nende eesmärkideni jõuda - Maaja Vadi uurib ja oskab nõu anda.

Paari aasta eest tegi ERR Novaator Maaja Vadiga persooniloo, kus tema koolkonna õpilased kirjeldavad teda muu hulgas nii: "Ei oska öelda, mille järgi tavaliselt lemmikõppejõude valitakse, aga minule meeldivad õpetajad, kellega kaasa mõtlemine nõuab pingutust seoste loomisel - selle tulemusena hakkab mõttemaailm avarduma."

Maaja Vadi tänulikult õpilaselt kingiks saadud Ave Nahkuri maaliga. Autor: Virgo Siil


Arvo Viltrop on loomaarst ja Eesti Maaülikooli veterinaarse bio- ja populatsioonimeditsiini professor. Ta pälvib Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Arvo Viltrop uurib erinevaid loomadel esinevaid haigusi.

ISeäranis viimastel aastatel on tema uuringutest ja teadmistest olnud kasu sigade Aafrika katku pidurdamisel Eestis ja mujal Euroopas. Tema eestvedamisel tehti katki tippajal palju uuringuid ja analüüse, et õppida seda haigustekitajat paremini tundma. Tema teadmistest on kasu lõiganud nii loomaarstid, loomakasvatajad, jahimehed, ametnikud ning ka ajakirjanikud, kes seda teemat tema alati vastutuleliku ekspertteadmise toel vahendasid.

Eesti Maaülikooli professor Arvo Viltrop. Autor: ERR


Tiiu Kuurme on kasvatusteadlane ja Tallinna Ülikooli kasvatusteaduse dotsent. Ta pälvib Valgetähe V klassi teenetemärgi. Tema teadustöö on aastaid panustanud sellesse, et Eesti laste kasvatamises oleks oma koht väärtuskasvatusel, alternatiivpedagoogikal ning ta uurinud ka sugupoole ja hariduse suhteid.

Mullu suvel tegi ERR Novaator Tiiu Kuurmega pikema intervjuu Vikerraadio saates "Huvitaja":  


Ivar Sibul on Eesti Maaülikooli dotsent. Ta pälvib Valgetähe V klassi teenetemärgi. Ühe teemana on ta tegelenud Eesti männimetsi ohustava parasiidi, hariliku männikärsaka uurimisega. Tema juhtimisel vaatasid teadlased, mis männikärsakat metsa meelitab, kuidas ta seal elutsen ning kuidas nakatab meie metsi erinevate haigustekitajatega.

Kuidas see täpselt käib, saab vaadata Ivar Sibula metsikust teadusvideost "Kuidas taltsutada männikärsakat?":


Helle Karro on naistearst, Tartu Ülikooli professor ja Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliiniku juhataja. Ta pälvib Eesti Punase Risti II klassi teenetemärgi. Tema praegu käimasolevatest uuringutest väärib esiletõstmist naiste viljatuse alane teadustöö. Helle Karro eestvedamisel soovitakse välja selgitada naise viljakust mõjutavad tegurid ning molekulaarsed haigused, mis põhjustavad viljatust.

Helle Karro 

Selleks uurib tema uurimisrühm viljakusbioloogia erinevaid etappe munaraku küpsemisest lapse sünnini. Selle uuringu tulemusena suudavad arstid võtta kasutusele kaasaegsemaid diagnostika- ja ravivõimalusi.

Helle Karro eestvedamisel on uuritud ka Eesti naiste seksuaalkäitumist ning selle tulemustest ilmnes, et Eesti naiste seksuaalkäitumine on turvalisem, hoiakud eneseteadlikumad ja soov saada rohkem lapsi on suurem kui kümme aastat tagasi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: