Akadeemikute valimised 2021: kes on Helle Karro?
Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks rahvatervise valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia professor Helle Karro.
Mida peate oma senise elu või karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati?
Väga keeruline on välja tuua üksikuid hetki. Terve minu elu ja karjäär on olnud areng, mis koosneb üksteisega seotud sündmustest ja tegevustest. Ma olen tundnud rõõmu tööst, milles on põimunud akadeemiline, kliiniline, pedagoogiline, ühiskondlik ja organisatoorne tegevus. Selle keskmes on naiste tervis, täpsemalt seksuaal- ja reproduktiivtervis ning käitumine läbi kogu elukaare.
Mul on hea meel, et TÜ Naistekliinikus on pikka aega tegutsenud edukas uurimisrühm, kes tegeleb naise reproduktiivsuse baas-, siirde- ja kliiniliste uuringutega. Samuti pean tähtsaks Seksuaaltervise Uuringute Keskuse loomist, mille eesmärk on oma tegevuste kaudu kaasa aidata positiivsetele muutustele Eesti elanikkonna seksuaal- ja reproduktiivtervises.
Olen õnnelik, sest minu ümber on alati olnud head kolleegid ning mõttekaaslased, kellega koos on võimalik olla edukas ja midagi saavutada. Tunnen rõõmu doktorantide edusammudest. Naudingut pakuvad uued avastused ja teadmised ning kui seeläbi on võimalik midagi reaalselt paremaks muuta.
Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna?
Maailmas ja Euroopas on jätkuvalt olulised naiste (emade) ja laste parem tervis ning tervisenäitajad. Seda ei ole võimalik saavutada ilma, et pööraksime tähelepanu ja tagaksime seksuaal- ja reproduktiivtervisega (SRT) seotud õigused, tervikliku seksuaalkasvatuse noortele ning kõigile kättesaadavad teenused (pereplaneerimine, viljatusravi, emadushooldus, seksuaalvägivallaga seotud teenused, noorte nõustamine, ohutu abort jm).
Tõsine väljakutse on teenuste tagamine ja naiste õiguste kaitse COVID-19 pandeemia ajal. Sellel on oluline mõju elanike tervisele. Me ei tohi unustada, et naise seksuaal- ja reproduktiivtervis määravad nii naise kui tema järglaste tervise läbi elukaare.
Millisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid nad olema argielus?
Akadeemik peab olema mõjutaja, kes räägib kaasa ühiskonnale olulistes küsimustes ja aitab kujundada teadmiste põhist mõtteviisi. Ta peab olema nähtav, koondama teadmised ja neid tutvustama ka väljaspool akadeemilist ringkonda.
Akadeemiku roll võiks olla vaadata kaugemale ja analüüsida, kuidas täna toimuvad protsessid/sekkumised mõjutavad meid tulevikus. Oskus üldistada ja olla suunanäitaja.
Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?
Akadeemiku tiitel on kahtlemata suur au. Tõenäoliselt minu elu ja karjäär oluliselt ei muutuks. Tegeleksin endiselt südamelähedaste teemadega, kuid akadeemiku positsioon toob kaasa suurema vastutuse ja nähtavuse. Usun, et saaksin akadeemikuna rakendada oma kogemusi ja teadmisi.
Minu arvates väärib naise seksuaal- ja reproduktiivtervis kui oluline rahvatervise osa suuremat tähelepanu. Oluline on näha tervikpilti ja eri eluperioodidel toimuvate sündmuste ja sekkumiste omavahelisi seoseid.