Suri akadeemik Eve Oja

Akadeemik Eve Oja.
Akadeemik Eve Oja. Autor/allikas: Andres Tennus/ Tartu Ülikool

Pühapäeval, 27. jaanuaril suri 70-aastasena pärast rasket haigust Eesti Teaduste Akadeemia liige, matemaatik Eve Oja.

Eve Oja (10.10.1948–27.01.2019) teadustöö oli seotud eeskätt funktsionaalanalüüsi ja operaatorite teooriaga. Samuti rajas ta Eestis Banachi ruumide koolkonna.

Oja tegeles Banachi ruumide teooria alusuuringutega, arendades valdkondade piirimail asuvaid uudseid meetodeid. Tema uurimistöö tulemusena on muu hulgas oluliselt täiendatud paljude nimekate matemaatikute tulemusi.

Pedagoogilise karjääri vältel õpetas Oja kõiki matemaatilise analüüsi, integraali- ja mõõduteooria ning funktsionaalanalüüsi põhiaineid, korraldas rohkelt erikursusi ja seminare, avaldas põhjaliku funktsionaalanalüüsi õpiku ja ülesannete kogud. Oja juhendas 11 doktori- ja 15 magistriväitekirja, lisaks hulgaliselt semestri-, kursuse-, diplomi- ja bakalaureusetöid.

Aastast 1998 oli Oja ajakirja "Acta et Commentationes Universitatis Tartuensis de Mathematica" peatoimetaja, 2009–2015. aastal Eesti matemaatika ja statistika doktorikooli juht. Oja oli Tartu ülikooli puhta matemaatika instituudi juhataja ja Eesti vabariigi teaduspreemiate komisjoni liige, lisaks kuulus ta arvukatesse komisjonidesse ja teaduskonverentside organiseerimiskomiteedesse.

Eve Oja tööd tunnustati International Science Foundationi Sorose preemiaga 1993. aastal ning aastal 2001 ja 2014 pälvis ta Eesti vabariigi teaduspreemia.

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks valiti Eve Oja 2010. aastal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: