Lubjakivikarjääridest on võimalik seeneniidistiku abil taas rohumaad luua ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tudengid katselappidega: vasakul haljendavale alale on lisatud nii taimede seemneid kui mulda, parempoolne ala on taastunud omapäi.
Tudengid katselappidega: vasakul haljendavale alale on lisatud nii taimede seemneid kui mulda, parempoolne ala on taastunud omapäi.

Üks maailma suurimaid ehitusmaterjalide tootjaid HeidelbergCement tunnustas Stockholmis elurikkuse auhinna Quarry Life Award üleandmise tseremoonial uuenduslikke teadustöid. Tartu Ülikooli tudengid said Kunda lubjakivikarjääris tehtud niidukooslusi taastava töö eest kolmanda koha.

Tudengitele tõi tunnustuse mükoriisa ehk seeneniidistiku leidlik kasutamine niidukoosluse tekke soodustajana ning uute ökosüsteemide loojana.

"Meie eesmärk oli näidata, et lubjakivikarjääridest on võimalik pärast kaevandamise lõppu teha elurikkusest pakatavad rohumaad. Mahajäetud karjäärialad saavad aidata lahendada liigirikkuse vähenemisega seotud probleeme." rõhutab ökoloogia ja maateaduste instituudi magistrant Eelika Kiil rohumaade taastamise olulisust.

Kunda lubjakivikarjääri katselappidel testiti rekultiveerimise edukust erinevate meetodite abil: edukaks osutus niidukoosluste seemnete külvamine koos mullaga, milles leidub taimede juurestiku arengut soodustav seeneniidistik. Hoolimata kuivast ja kuumast suvest hakkasid testalad taas haljendama.

"Meie jaoks oli kõige nauditavam näha katselappidel suurt hulka mesilasi ja teisi tolmeldajaid, kes kõik olid tulnud õistaimede nektarit koguma. Me nägime isegi kahte pääsusaba (Papilio machaon) – 2018. aasta liblikaks valitud liiki!"

Hoolimata kuivast suvest suudeti taasrohestada suur osa karjääripinnast. 

Mis projekt see täpsemalt on, mida te seal Kundas teete?

Enda tööga näitame, kui olulised on rohumaad elurikkuse hoidjana ja elupaigana erinevatele organismidele ning kuidas saavad mahajäetud karjäärialad aidata kaasa liigirikkuse vähenemisega seotud probleemide lahendamisele.

Lubjarikkal mullal kasvavad liigirikkad niidukooslused, mille pindala on viimastel aastakümnetel maakasutuse muutuste tõttu vähenenud. Lubjakivikarjääris olevad tingimused on sobivad selliste rohumaade tekkeks.

Niidukoosluste loomiseks saab kasutada arbuskulaarset mükoriisat moodustavate seente abi, mis kiirendavad taimede arengut ning koosluse teket. Karjääris tegelesime suvel enda katselappidega, kus vaatlesime, kuidas mõjutab mulla ja Eesti loopealsetelt pärit seemnete lisamine taimkatte arengut kaevandatud pinnasel. 

Tartu Ülikooli geoloogia- ja ökoloogiatudengid Eelika Kiil (vasakult), Magdaleena Männik, Hele-Riin Juhkama ja Annabel Runnel auhinnagalal. Autor: Quarry Life Award

Mis on Quarry Life Award?

See on HeidelbergCement'i poolt loodud rahvusvahelise teadus- ja haridusvõistlus, mida antakse välja üle aasta. Võistluse eesmärk on süvendada teadmisi karjääride elurikkusest ja leida uusi ideid selle suurendamiseks. Samuti soovitakse võistlusega juhtida tähelepanu kaevanduste ja kruusakarjääride ainulaadsele loomastikule ja taimestikule. Sel aastal osalesid 25 riiki ja 101 karjääri üle maailma. Meie võistkond valis rekultiveerimiseks Kunda Aru-Lõuna karjääri, kuna olime selle karjääriga juba varasemalt rekultiveerimise õppeaine raames tutvunud.

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: