Hiigelsuur seen kaalub 400 tonni

Foto: Dan Molter (shroomydan)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Seeni on väikesi, seeni on suuri, seeni on isegi hiigelsuuri. Kuid peale selle on olemas ka tohutult üüratult röögatult ülisuuri seeni.

Ühe niisuguse avastas Toronto Ülikooli teadlane James Anderson juba 1980. aastatel, ja siis peeti seda maailma kõige suuremaks elusolendiks. Nüüd on Anderson koos kolleegidega tuvastanud, et see seen on tegelikult veel hoopis suurem kui seni arvatud.

Tegu on mugul-külmaseenega, mille pruunikaskollased kübarad sirutuvad pika jala otsas kenakeste kobaratena vanade ja surnud puude ning kändude küljest välja. Saladus peitub aga selles, et tegelikult on kõik need kobarad suure maa-aluse niidistikuga ühendatud.

Just see maa-alune seeneniidistik ongi tegelikult see päris seenorganism ise, mis laiub Michigani osariigis Crystal Fallsi lähedal metsas 370 000 ruutmeetril ehk 0,37 ruutkilomeetril. Tallinna Kadrioru parki mahuks nii suuri seeni elama ainult kaks.

Teadlased arvutasid välja, et kogu see ülisuur seenorganism kaalub umbes 400 tonni. Ja et ükski suur olend ei ole suureks saanud päris üleöö, siis on selge, et see seen on ka tõeliselt vana, teadlaste hinnangul tervelt 2500 aastane. Sellised arvud on Anderson ja kaasautorid kirja pannud võrguvaramusse bioRxiv.

Kuid Crystal Fallsi külmaseen ei ole sellegipoolest enam kõige suurem ja vanem teadaolev elusolend. 1998. aastal leiti Oregoni Sinimägedest veel suurem külmaseen, mille niidistik katab ligi 10 ruutkilomeetrit ja mis on 8500 aastat vana. See seen ei mahuks kasvama isegi tervesse Kristiine linnaossa, ja hakkas eosest kasvama juba siis, kui Eestis ajas oma asju Kunda kultuur.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: