Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Siberi kivid hävitasid osoonikihi

Foto: Julien Millet/Unsplash

Maakera ajaloo suurima väljasuremistelaine vallandasid maakoore kivimites sisaldunud ained. Nii selgub Briti ja Ameerika teadlaste uuringust.

Umbes 252 miljonit aastat tagasi, Permi ajastu lõpul suri välja kuni 96 protsenti mereliikidest ja suur hulk maismaaliike.

Sel ajal purskas Siberis palju vulkaane, aga atmosfääri sattus suures koguses osoonikihti hävitavaid elemente nagu kloori, broomi ja joodi.

Osoonikiht hävis, maapinnale ja ka merede pinnakihtidesse jõudis suurel hulgal Päikese ultraviolettkiirgust, mis hävitas elusolendeid.

Teadlased ei ole seni täpselt teadnud, kust need osooni hävitanud ained võisid pärit olla.

Nüüd on Michael Broadley, kes uuringu tegemise ajal töötas Manchesteri Ülikoolis, ja ta kolleegid uurinud Siberi kivimeid, mis on tekkinud mõni aeg enne suuri vulkaanipurskeid. Nad avastasid neis kivimeis rohkesti just nimelt halogeene ehk kloori, broomi ja joodi.

Kui nüüd maapõuest tulvav laava need osoonihävitajad kivide seest valla päästis, siis võis neist Broadley ja ta kaaslaste hinnangul vabalt jätkuda osoonikihi hävitamiseks kas peaaegu või lausa täielikult. Seda enam, et vulkaanipursete ajastu vältas ühtekokku peaaegu miljon aastat.

Oma tulemustest kirjutavad teadlased nüüd ajakirjas Nature Geoscience.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: