Merepõhjavulkaanid kutsuvad esile jääaegu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Haymon et al., NOAA-OE, WHOI

Vulkaane ei purska mitte ainult maapeal, vaid ka vee all. Nüüd tuleb välja, et sügaval vee all ookeanide keskahelikes tegutsevatel vulkaanidel on oma roll meie planeedi pikaajalistes kliimamuutustes, jääaegade tulekus ja minekus.

Üks ameerika teadlane väidab ajakirjas Geophysical Research Letters, et ookeani keskahelike vulkaanide aktiivsus varieerub umbes 100 000 aasta pikkuse tsüklina. See on aga ligikaudu sama pikk periood, mille tagant saabuvad maakerale suured jääajad.

Jääaegade tuleku ja mineku põhjust on seni nähtud Maa orbitaalliikumise ja telje kallaku perioodilistes muutustes ning Maale jõudva päikesekiirguse hulga sellest tingitud muutustes. Nähakse ka edaspidi. Ainult et nende astronoomiliste põhjustega mitmete teadlaste arvates jääaegu päriselt ikka ära ei seleta.

Maya Tolstoy New Yorgist Columbia ülikoolist ja ta kolleegid on nüüd siis uurinud ja analüüsinud ookeanide põhjareljeefi ja teinud sellest järeldusi, millal on sealsed vulkaanid pursanud rohkem ja vähem. Vulkaanipursetes vabaneb rohkesti kliimat mõjutavat süsihappegaasi, mida vee alt kindlasti ka üles atmosfääri jõuab.

Seda, et veealustest vulkaanidest kasvuhoonegaasi tuleb, on teatud ennegi. Ent seni on eeldatud, et seda gaasi tuleb sealt üsna muutumatu voona. Kui nüüd ilmneb, et see gaasivoog on siiski muutlik, siis on pigem usutav, et see muutlikkus paneb ka maakera kliimat veidi siia-sinna muutuma.

Tolstoy arvab, et vulkaani aktiivsuse muutusi põhjustavad samuti maakera orbitaalliikumise muutused, mis mõjutavad merepõhja maakoore paineid ja seeläbi ka maakoore all asuva magma väljapääsu võimalusi. Seepärast käivadki need muutused päikesekiirguse ja vulkaanide aktiivsuse muutused ka ühes ja samas rütmis ning kutsuvad üheskoos esile jääaegu ja jäävaheaegu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: