Eesti õpilane tutvustas NASA teadlastele raba ja tõi Muttikale turvast süüa

13-aastane Roosi Ahas õpib Tartu Katoliku Hariduskeskuses ja käis hiljuti Iirimaal NASA teadlastele oma koolitööd ning Eesti raba tutvustamas.

Sarnane võimalus avanes koolinoortele üle ilma. Tänavu osalesid üritusel GLOBE Learning Expeditions 43 riigi õpilased. Eestist pääses NASA teadlastega kohtuma koguni kolm koolinoort. Üks nendest oli Roosi Ahas, kes käis oma uurimistööd tutvustamas ka "Ringvaates".

Roosi uuris raba fenoloogiat ehk looduse aastaajalisi nähtusi, täpsemalt seda, kuidas rabas taimed tärkavad.

Selleks käis Roosi Tartu Ülikooli juhendaja Jaan Pärnaga rabas kuus korda välitöödel ja tegi iga kord viiest välja valitud katselapist fotod. Nii vaatas ta, mis taimed katselappidel kasvavad ja kuidas ning millal nad tärkavad.

Seejuures tekkis uudishimuliku meelega noorel küsimus, kuidas maitseb turvas. Tal oli hüpotees, et kui rabaturvas on happeline, siis peab see ka hapult maitsema. Ringvaate stuudios lasi ta sama eksperimenti korrata ka saatejuhil Jüri Muttikal. Viimane võrdles maitset kaua vees ligunenud leivaga ning leidis selle maitsepoolest üsna mageda olevat.

GLOBE Eesti koordinaator Laura Altin, kes on ühtlasi ka Tartu Ülikooli doktorant, kiidab Roosi Ahase pealehakkamist ning kinnitab, et noorteadlasel on tõesti väga suur huvi rabade happelisuse vastu.

"Ta ei peljanud rabavee mõõtmiseks isegi laugastesse ronida. Paaril korral kukkus ta õnnetult ka rappa sisse, kuid see teda ei morjendanud," rõõmustas Altin.

Laura Altin tutvus GLOBE programmiga geograafiaõpetajast ema eestvedamisel juba 21 aastat tagasi Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis õppides. "Ma tean kui palju see koolinoortele tähendab, kui nad saavad oma uuringuid rahvusvaheliselt tutvustada ja kuulsate teadlastega kohtuda," sõnas Altin, kes nüüd ise Eestis GLOBE programmi juhib ning andekaid noori teadust tegema innustab.

Peale Roosi Ahase osales Iirimaal toimunud GLOBE ekspeditsioonil ka Uku Andreas Reigo Miina Härma Gümnaasiumist ja Kerstin Rätt Kääpa Põhikoolist.

"Kõigi Eesti kooliõpilaste ettekanded ja teadustööd olid sama heal tasemel kui on ülikoolides parimatel bakalaureusekraadi kaitsjatel," kiitis Altin eesti kooliõpilaste kõrget taset.

Juba järgmisel nädalal toimub Jõulumäel, Pärnumaal ka traditsiooniline GLOBE Eesti õppeekspeditsioon, kus koolinoored uurivad loodust ja osalevad uurimisretkedel.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: