Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kalimantani metsasipelgas kaitseb pesa põuepommarina

Foto: Zookeys/ Alexey Kopchinskiy

Kagu-Aasia vihmametsade paljude põnevate olendite seas on ühed omapärasemad niinimetatud plahvatavad sipelgad.

Need on puuokstel elutsevad sipelgad, kes kaitsevad end vaenlaste vastu justkui põuepommarid – pesakonna töösipelgad rebivad oma keha lõhki ja paiskavad välja kleepuvat mürgist vedelikku, mis vaenlase tapab või vähemalt ta edasiliikumist pidurdab.

Nüüd on üle pika aja leitud uus liik sedasorti sipelgaid. Esimest korda kirjeldasid teadlased plahvatavaid sipelgaid juba aastal 1916, kuid nende uusi liike ei ole avastatud 1935. aastast alates.

Rühm Austria, Tai ja Brunei teadlasi otsustas nüüd asja kätte võtta ning minna Kalimantani saare vihmametsasa ekspeditsioonile. Neil õnnestus seal kohtuda umbes 15 liiki plahvatavate sipelgatega, millest üks on osutunud varem kirjeldamata liigiks.

Alice Laciny Viini Loodusmuuseumist ja ta kolleegid parandavad selle vea ajakirjas ZooKeys, kus kirjeldavad liiki Colobopsis explodens, mille väikestest töösipelgatest isendid on autorite sõnul eriliselt eneseohverduslikud.

Nad kiskusid end teadlaste jutu järgi üsnagi esimesel võimalusel lõhki, kui neile lähenes kahtlasel moel kas mõni muud liiki lülijalgne või ka teadusekspeditsiooni liige, ja pritsisid nende suunas erekollast eritist, mida teadlased omavahel mitteformaalselt ka lihtsalt kollaseks plögaks nimetasid.

Edaspidi kavatsevad teadlased avaldada nende sipelgate kohta veel artikleid, kus kirjeldavad lähemalt nende käitumist, anatoomiat, evolutsiooni ja kaitsevedeliku koostist.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: