Sipelgas oskab õiget tööriista valida ({{commentsTotal}})

Foto: x-tremebass/Creative Commons

Tundub, et mõned sipelgad on veel targemad, kui me seni arvasime.

Enamasti arvatakse, et peale inimese taipavad tööriistu kasutada peamiselt ainult ahvid ja linnud, aga ungari, prantsuse ja briti teadlaste uuringust ilmneb, et mõnda liiki sipelgad mitte ainult et kasuta vaid tööriistu, vaid oskavad järele proovida ka uudseid riistu ja valida nende seast parajasti käsil olevaks tööülesandeks välja sobivaima.

István Maák Szeged ülikoolist ja ta kolleegid pakkusid sipelgatele mitmes kangusastmes veega segatud mett ja sinna kõrvale mitmesuguseid vedeliku kaasaskandmist hõlbustavaid vahendeid – käsnatükikesi, poorse paberi tükikesi, liivateri jm.

Nad kirjutavad ajakirjas Animal Behaviour, et sipelgad katsetasid pakutud vahendeid ja valisid välja need, mida oli kõige lihtsam kasutada ja mis võtsid enda külge ka piisaval hulgal vedelikku. Sipelgad proovisid ja kasutasid ka käsna ja paberit, ehkki nad nende materjalidega oma looduslikus elukeskkonnas kokku ei puutu. See näitab, et sipelgad oskavad uusi tööriistu kasutama õppida hoolimata sellest, et nende aju pole kuigi suur.

See, et mõned sipelgad oskavad vedeliku pessa kandmiseks käepäraseid vahendeid kasutada, oli teada ennegi, kuid nüüd on siis avastatud, et sipelgad oskavad enda jaoks täiesti uudseid esemeid enda jaoks võimalike tööriistadena tuvastada ja kasutusele võtta.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: