Erksavärvilised pulkputukad osutusid uuteks liikideks

Achrioptera manga, üks värskelt kirjeldatud putukatest.
Achrioptera manga, üks värskelt kirjeldatud putukatest. Autor/allikas: Frank Glaw

Raagritsikad on kummalised putukad. Nad näevad tõepoolest välja nagu oksaraod – pikad ja peenikesed, kuus jalga ja kaks tundlat muidugi ka küljes.

Enamasti on nende värvus suhteliselt tagasihoidlik – pruun või roheline. Nüüd on Saksa teadlased tuvastanud kaks senituvastamata Madagaskari päritolu liiki, mis näevad väga värvikad, isegi psühhedeelsed välja.

Kummalisel kombel oli nende liikide värvikaid isendeid tegelikult varemgi nähtud, aga neid oli peetud juba tuntud liikide erandlikeks esindajateks. Asi on selles, et raagritsikatel esineb mõnikord liigi piires üsna suuri värvierinevusi.

Sven Bradler Göttingeni Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid aga värvikate Madagaskari raagritsikate DNAd ja said aru, et tegu on siiski omaette liikidega.

Taevassiniste isasputukatega liik sai nimeks Achrioptera manga, rohepunakollasekirjude isastega liik Achrioptera maroloko. Selle viimatinimetatud liigi emased võivad kasvada kuni 24 sentimeetri pikkuseks. Ega suuremaid putukaid praegu maailmas palju polegi.

Miks need Madagaskari ritsikad nii eredad on, ei ole päris selge. Teadlastel on mitu võimalikku seletust: võib-olla kaaslase ligimeelitamiseks, aga võib-olla ka röövlooma eemalepeletamiseks.

Mõnedki muud putukad ja näiteks ka konnad annavad värvierksusega märku oma mürgisusest; raagritsikatelgi on tõrjeainenäärmed olemas.

Oma uurimusest kirjutavad Bradler ja kaasautorid ajakirjas Frontiers in Ecology and Evolution.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: