Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuum suvi tõi Eestisse uue liblika

Foto: natmuseum.ut.ee

Kuum suvi on Eestisse toonud uue liblika.

Tegemist on kirju-tumesilmikuga (Lasiommata megera), päevaliblikaga, keda varem Eestis kohatud ei ole. Nüüd on teda nähtud nii Pärnumaal kui ka Ruhnu saarel, vahendasid "Aktuaalne kaamera" ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi veebileht.

Pruunikas-kollakas kirju-tumesilmik on Lätis juba üsna tuntud, Eestis aga seni teadmata liblikaliik. Soojade õhuvoolude tõttu on uus liblikas aga lõpuks ka siia jõudnud. Seda suure tõenäosusega erakordselt sooja suve tõttu.

"Selline meie jaoks tavatult soe suvi kindlasti aitab lõunapoolsematel liikidel siia levida," selgitas entomoloog ja uue liblikaliigi leidja Andro Truuverk.

Kas see tähendab, et me võime siin lähiaastatel oodata neid veel ja järjest rohkem? "Ööliblikaid kindlasti, päevaliblikatega on natuke keerulisem," lausus ta.

Kui uusi ööliblikaid lisandub Eesti faunasse pea igal aastal, siis uus päevaliblikas avastati viimati rohkem kui kakskümmend aastat tagasi. Seega võib kirju-tumesilmiku leidmist pidada üsnagi haruldaseks.

"Eestist on teada umbes 1000 liiki suurliblikaid, koos pisiliblikatega kokku 2000. Kui me võtame nii, et päevaliblikad kuuluvad suurliblikate hulka ja see sama kirju-tumesilmik oli 114. päevaliblika liik Eestile, siis see näitab seda, et umbes üks üheksale on see suhe, see tõenäosus. Et kuna ööliblikaid on lihtsalt nii palju rohkem, siis nad jõuavad siia ka suurema tõenäosusega," rääkis Tartu Ülikooli loodusmuuseumi peaspetsialist Truuverk.

Liblika leidnud Truuvergi sõnul on üsna kindel ka see, et kirju-tumesilmik siia sugugi juhuslikult ära ei eksinud, vaid nüüd Eesti looduses endale elupaiga sisse seab.

"Kui liblikale soodsad aastad jätkuvad, toidutaime puudust meil ei ole, elupaiku on piisavalt ja tõenäoliselt peaks ta jääma," sõnas teadlane.

Ka mõni teine tema liigikaaslane on juba Eestimaalt leitud? "Jah, sellega on jah selline kurioosne lugu, et mõned tunnid hiljem saadi samast liigist teine eksemplar Ruhnu saarelt," tunnistas Truuverk.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: