Tehisintellekt tuvastab korruptsiooniohtu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix

Mille kõigega tehisintellekt tänapäeval ka ei tegele! Nüüd on ilmsiks tulnud, et näiteks Hispaanias tegeleb tehisintellekt juba ka korruptsiooniga.

Valladolidi ülikooli teadlased on loonud tehisnärvivõrkudel rajaneva arvutiprogrammi, mis ütleb, millistes Hispaania provintsides võib korruptsiooni kõige tõenäolisemalt esineda, aga samuti, millistel tingimustel korruptsiooni kõige tõenäolisemalt esineb.

Félix López-Iturriaga ja Iván Pastor ei nimeta ajakirjas Social Indicators Research nimeliselt, millistes provintsides korruptsioonioht kõige suurem on, et keegi ei solvuks.

Korruptsiooni soodustavad tingimused, mille tehisintellekt avastas, on aga päris huvitavad, mõned lausa eriti huvitavad.

Näiteks tuleb välja, et üks korruptsiooni tõenäosust tõstev tegur on kinnisvaramaks. Teiseks võib korruptsioonitaset tõsta kinnisvarahindade ülemäärane tõus. Kolmandaks uute pangakontorite avamine, neljandaks uute ettevõtete asutamine. Viiendaks, ühe ja sama erakonna pikaajaline võimulolek. Neid tingimusi on veel.

Uuringu autorid, tehisintellektiprogrammi loojad soovitavad siis neis provintsides, kus väljaselgitatud tegureid rohkearvuliselt esineb, seadusesilmal tähelepanelik olla.

Autorid söötsid iseõppivale programmile ette kõigi Hispaania korruptsioonijuhtumite andmed aastatest 2002 kuni 2012.

Loodetavasti aitab uus teadmine Hispaanias korruptsiooni kahandada. Aga López-Iturriaga ja Pastor kavatsevad nüüd oma mudelit rakendada korruptsiooniohu tuvastamiseks ka muudes maades.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: