Virtuaaltuur: ERR Novaator Itaalias 2000 töötajaga teaduslinnakus

JRC ehk Join Research Centre töötab küll Euroopa Komisjoni jaoks, kuid pakub ka võimalusi rahvusvahelisteks projektideks, pöörates viimasel ajal tähelepanu Põhja-Euroopale ja noortele teadlastele.
JRC ehk Join Research Centre töötab küll Euroopa Komisjoni jaoks, kuid pakub ka võimalusi rahvusvahelisteks projektideks, pöörates viimasel ajal tähelepanu Põhja-Euroopale ja noortele teadlastele. Autor/allikas: Greete Palmiste/ERR

Põhja-Itaalias Ispras asuv teaduslinnak on kui riik riigis: ranged turvanõuded piiravad ligi 2000 töötajaga keskusele ligipääsu. Itaalias asub JRC ehk Joint Research Centre'i vanim osa, milles töötavad teadlased uurivad Euroopa Liidu jaoks olulisi teemasid lagunevast tuumareaktorist autode heitgaaside, meekoostise ja küberkaitseni.

Kuigi külastajad sinna ilma loata sisse ei saa, on keskus praegu võrdlemisi avatud ja võõrustab uudistajaid iga päev. Tõsi küll, tavalised turistid sinna kuigi lihtsalt ei pääse. ERR Novaatoril oli võimalus Isprat külastada koos Eesti noorte teadlastega kui eesistujamaa esindajatega.

Kui Itaalia valitsus Euroopa söe- ja teraseühenduse tarvis ligi 60 aastat tagasi 200-hektarilise maalapi eraldas, oli vastsündinud Euroopa Liidu jaoks olulisim alternatiivsete energiaallikate küsimus. Ispra, kus asus kaks tuumareaktorit, oli taolisteks teadusuuringuteks suurepärane koht. 1985. aastal reaktorid suleti ja selle aja peale oli uurimisteemasid ka juba juurde tulnud. Reaktorid on alal endiselt alles, kuid nüüd käib uurimistöö nende ohutuks tegemise ja lammutamise teemadel.

Sellesse virtuaaltuuri mahtus vaid väike osa linnakust. Veel uuritakse Ispras näiteks maavärinate mõju - suurde hoonesse on võimalus ehitada maja, selle seinte külge andurid kinnitada ning maavärinat simuleerida, et hiljem purustusi analüüsida.

Samuti testitakse linnakus päiksepaneele; seal on Euroopa Komisjoni kriisitoa mudel, kus jälgitakse pidevalt maailmas esinevaid loodusnähtuseid ja -katastroofe nagu orkaanid, üleujutused jm.

JRC-l on Euroopa peale kokku viis uurimiskeskust, millest igaühes on pisut erinevad rõhuasetused.

Ajakirjaniku reisi rahastas Euroopa Komisjon. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: