Haisev ürp meelitab lutikaid nagu mesi kärbseid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lutikas (Cimex lectularius). Autor/allikas: CDC/ Harvardi ülikool

Lutikatele meeldivad inimesed. Lutikatele meeldib ka inimeste lõhn. Väikeste vereimetajatega katseid teinud teadlased märgivad, et kantud riideid sisaldav reisikott tõmbab lutikaid ligi kaks korda tõhusamalt kui samalaadne puhast pesu sisaldav kotike.

"Hiljutised uuringud on näidanud, et sama linna eri kvartalites elavad voodilutikad pole tavaliselt üksteisega väga lähedalt sugulased. Nii pidid nad oma praegusesse elupaika eri sündmuste tulemusel maailma erinevaist paigust. Meil tekkisid nende levikumehhanismide suhtes kohe küsimused," meenutas uurimuse esimene autor William Hentley, Sheffieldi ülikooli ökoloog ERR Novaatorile.

Ühe põhisüüdlasena näeb töörühm odavnenud lennupileteid, mis võimaldavad reisida inimestel paikadesse, kus elab rohkem vereimejaid.

Voodilutikate levikule aitas kaasa ka tõhusamate DDT-l põhinevate putukatõrjevahendite keelustamine. Teise maailmasõja järel võis osta poodidest putukamürki sisaldavaid peitse, värve ja isegi tapeeti. Just DDT laialdast kasutust peetakse lutikapopulatsioonide kokkuvarisemise põhjuseks Euroopas ja Põhja-Ameerikas.

"Kui kasvõi enda vanavanematega räägin, teavad nad väga hästi, mida lutikad teevad. Järgmisel põlvkonnal isiklikud kogemused aga suuresti puuduvad," märkis ökoloog. Nüüdisajal rakendust leidvad püretoididel põhinevad mürgikokteilid lutikaid enam nii edukalt ei tapa. Küll aga nende looduslikke vaenlasi – prussakaid. Teisisõnu on inimesed ühe kahjuri vastu võideldes teinud lihtsamaks teise vaenlase leviku.

Nii ongi reisihimulistel mõistlikum probleemi tekkimist ennetada. Siinkohal annab vihjeid Hentley ja ta kaaslaste värske uuring. "Voodilutikad inimesteta ruumi jättes kogunes musti ja inimeste järgi lehkavaid riideid sisaldavasse kotti putukaid keskmiselt kaks korda rohkem," märkis ökoloog. Inimeste ja teiste potentsiaalsete süsihappegaas ajas seevastu putukad liikvele. Seda on varem täheldatud sääskede puhul. Erinevalt lendavatest vereimetajatest ei koondunud voodilutikad samas katsetes süsihappegaasi allika lähistele.

Seega, "pista reisides oma kantud asjad võimaluse korral hermeetilisse plastkotti. Samuti on lutikatel raske ronida üles siledatest pindadest. Ise kahtlasemasse kohta sõites otsin seetõttu kõigepealt hotellitoast metalljalgade pagasiriiulit või häda korral toole või laudu," soovitas Hentley.


Uurimus ilmus ajakirjas Scientific Reports.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: