Raadiokiirgus aeglustab prussaka elurütmi

Foto: Jesper Aggergaard/Unsplash

Kas ja kuidas mõjuvad raadiolained elusolenditele? Tšehhi teadlaste uuringust ilmneb, et nõrgad raadiolained võivad panna prussakate bioloogilise kella aeglasemalt käima.

Kui see tõesti nii on, siis tuleb pidada tõenäoliseks, et raadiolainetel on mõju peale prussakate ka muudele olenditele. Kuid katsete tegijad ise ütlevad, et nad on oma tulemuste suhtes veel väga ettevaatlikud.

Raadiokiirguse, sealhulgas mobiilsides kasutatava kiirguse võimaliku või võimatu mõju kohta inimeste ja loomade tervisele on arvamusi avaldatud päris palju, kuid midagi päris kindlat seniajani teada ei ole.

Martin Vacha Brnos asuvast Masaryki Ülikoolist ja ta kolleegid hoidsid prussakaid pikka aega hämara ultraviolettvalguse käes, et neil poleks otsest aimu, kas parajasti on öö või päev.

Prussakate aktiivsuse muutuste põhjal püüdsid teadlased järeldada, kuidas võis sellistes oludes käia nende bioloogiline kell.

Et oleks veel põnevam, tekitasid teadlased prussakate ümber mõnikord ka staatilise magnetvälja, mõnikord aga nõrku ja madala sagedusega raadiolaineid.

Tuli välja, et mõlemal puhul venis prussakate ööpäevane aktiivsusaeg ühe-kahe tunni võrra pikemaks.

Kas magnet või raadiolaine mõjuks prussakate aktiivsusele mingitmoodi ka siis, kui neil öö ja päeva vaheldumine näha oleks, seda Vacha ta ta kaaslased ei uurinud, kuid oletavad ajakirjas Journal of the Royal Society Interface, et vaevalt.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: