Küborgprussakad päästavad inimesi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Põhja-Carolina osariigiülikool.

Prussakate nägemine pole inimestele tavaliselt päeva tähtsündmus. Biorobootikud on aga loonud nüüd tehnoloogia, mis võimaldab muuta putukad kontrollitavateks mikrofonidega varustatud biorobotiteks, mida saab kasutada näiteks rusude alla jäänud inimeste leidmiseks.

Põhja-California osariigiülikooli töörühm märgib, et putukrobotitel on nende suuruse tõttu juba olemuslikult katastroofipiirkondades mitmeid eeliseid. Paraku pole tehnoloogia arenenud veel nii kaugele, et taolised robotid kasvõi akude mahtuvuse tõttu praktiliseks muuta. Nõnda võib vahepealseks lahenduses küborgputukaid, kelle kehasse on lõimitud elektroonika, mis võimaldab mõjutada nende täpset liikumissuunda.

Värskes töös esitlevad insenerid kahte tüüpi lahendusel põhinevaid mikrofonidega varustatud küborgprussakaid. Kui neist esimesed on varustatud mitme akustilise sensoriga, mis võimaldab arvutil määratleda kuuldava heli suuna, siis teiste puhul on pandud rõhku pigem helikvaliteedile, et eristada näiteks lekkivat toru inimeste karjetest. Päästeoperatsioonides kasutataks korraga mõlemat tüüpi putukaid. Kehasse siirdatud elektroonikat toitvate akude laadimisel tulevad appi tillukesed seljal paiknevad päikesepaneelid.

 

Küborgputukate põgenemise vältimiseks on töörühm loonud nähtamatu aiana toimiva lahenduse, mis sunnivad prussakaid nähtamatu piirini jõudes automaatselt U-pöörde tegema. Sama mehhanism hoiab putukaid üksteisest kindlal kaugusel.

Tööd esitleti konverentsil IEEE Sensors.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: