Prussakas hammustab tugevasti

Foto: Mike Keeling/Creative Commons

Prussakas on harukordselt vastupidav loomake. Nüüd tuleb välja, et ta on peale selle veel ka harukordselt tugevad lõuad. Värskest teadusuuringust ilmneb, et prussakas suudab hammustada jõuga, mille tugevus on tema kehakaalust 50 korda suurem. Avastusest kirjutavad Tom Weihmann ja kolleegid Inglismaalt Cambridge'i ülikoolist ajakirjas PLOS ONE.

 

Loomade hammustustugevuse uurimisest on viimasel ajal saanud väga toimekas teadusala. Peamiselt on uuritud küll suurte selgroogsete ja mõnikord ka koorikloomade lõuajõudu, kuid putukateni pole veel seni väga jõutud. Kuid Weihmann arvab, et kuna putukaid on nii palju ja nad on ökoloogiliselt tähtsad, siis tasub neid kindlasti kõigekülgselt uurida ja miks mitte, ka hammustustugevuse kandi pealt.

Weihmann ja ta kolleegid tegid mõõtmisi kümne prussaka peal, kes kõigis katsetes kokku tegid umbes 300 hammustust. Nende tugevus sõltus sellest, millest materjali neile järada anti. Kui materjal oli suhteliselt kõva, näiteks puit, siis oli kõvem ka prussaka hammustus.

Kuidas suudab küll nii väike putukas, kelle väikeses peas pole suurtele mälumislihastele ruumi, hammustada nõnda tugevasti? Weihmann ja ta kaaslased uurisid ka seda küsimust ja leidsid, et prussakal on lihastes üksteise kõrval kahesuguseid lihaskiude. Ühed neist tõmbuvad kokku kiiremini, teised aeglasemalt. Just need aeglasema toimega kiud paistavad andvat lihastele tugevust juurde.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: