Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Külm kevad viis paljude tihasepoegade hukkumiseni. Video

Rasvatihase vastkoorunud pojad kaaluvad napilt 1,5 grammi, kuid kasvavad kiiresti ning saavutavad maksimaalse kasvukiiruse 5.-6. elupäeval.
Rasvatihase vastkoorunud pojad kaaluvad napilt 1,5 grammi, kuid kasvavad kiiresti ning saavutavad maksimaalse kasvukiiruse 5.-6. elupäeval. Autor/allikas: Marko Mägi

Tihaste pesitsus on lõppenud või kohe lõppemas. Mõnes õõnsuses võivad veel olla väljalennuks kosuvad rasvatihase pojad, kuid ilmselt lahkuvad ka nemad lähipäevil. Kuidas rasvatihastel 2017. aastal läks – oli see hea või halb pesitsusaasta? Vaata videost kuidas tihasepojad kasvavad.

Talv oli tihastele soodne, ei olnud paukuvat pakast ja lund. Paljud tihased talvitasid Eestis edukalt, millest andis märku ka kevadel pesakastidesse pesitsema asunud lindude suur hulk. Kuid kevad oli lindudele raske – jahedate ilmade tõttu alustasid tihased pesitsemist tavapärasest hiljem, kuna suure tõenäosusega ei leidnud emaslinnud munemiseks piisavalt toitu, võtab Linnuvaatleja portaalis hooaja kokku Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur Marko Mägi.

Raivo Mänd ja Marko Mägi väliuuringuil. Autor: Erakogu

Ka poegade kasvatamise ajal jätkusid jahedad ja vihmased ilmad, mis omakorda viis raskusteni poegade kasvatamisel: paljud pesad hüljati kas munade haudumise ajal või väikeste poegade ajal, üsna tavaline oli ka tavapärasest kõrgem poegade suremus toidupuudusesse. Lennuvõimestunud poegade areng oli samuti tavapärasest aeglasem – kui tavaliselt kaalub 15-päevane rasvatihase poeg 20 või rohkemgi grammi, siis tänavu kaalusid sama vanad pojad vaid 16-18 grammi.

Hiline pesitsus lubas oletada, et teise pesitsuse võtavad ette vähesed rasvatihase paarid. Nimelt on teistest pesakondadest sirguvate poegade edulootused seda suuremad, mida varem kurna munemisega alustatakse – liiga hilja alustades ei jagu poegadele toitu ega piisavalt aega sügiseks valmistumiseks. Nii ka läks – teisi kurni munesid rasvatihased tänavu väga harva. Kui mõnel aastal muneb teise kurna ligi 70 % pesitsevatest paaridest, siis tänavu on see kordades madalam.

Lühike videokokkuvõte Tartu ülikooli linnuökoloogide Edela-Eesti uurimisala rasvatihaste tänavusest pesitsusest:

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: