Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lindude pesakast on aiapidaja liitlane võitluses kahjuritega

Pärnu lapsed pesakastidega.
Pärnu lapsed pesakastidega. Autor/allikas: Pärnu Uue Kunsti Muuseum

Hiljuti Tartu ülikooli zooloogide avaldatud video must-kärbsenäpi pesakastist annab elavalt aimu, millised on need putukate ja potentsiaalsete kahjurite kogused, mis linnupoegadele agarate vanemate poolt sisse söödetakse. Kui tõhus selline biorelv igapäevases aiapidamises tegelikult on? Vastab video autor, Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur, Marko Mägi.

Kui suur roll on paaril aeda pandud pesakastil igapäevaste aiakahjuritega võitlemisel?

Poegade kasvatamise ajal on suur osa aedades pesitsevatest lindudest röövikudieedil, nii et polegi väga suurt vahet, mis liik aias pesitseb, kasulik on see ikka. Kirjanduse põhjal meenub, et üks rasvatihase paar tassib pessa mitukümmend kilo toitu ja eks nende hulgas ole ka omajagu aiakahjureid. Must-kärbsenäpid aga on märksa laiema toiduspektriga ja röövikud pole neile nii olulised. Nende menüüst leiab rohkem sipelgaid, ämblikke, kahetiivalisi ja mardikaid.

Pesakastide kasulikkust on ka teaduslikult uuritud. Meenuvad uuringud Hollandi viljapuuaedadest, kus pesakastide lisades vähenes viljades ussiaukude hulk (seda siis võrreldes pesakastideta aladega). Seega on kasud ilmselged. Samas ei pruugi aia saagikus tõusta, kuid kindlasti tõuseb saagi kvaliteet.  

 

 

Millised liigid on parimad kahjuritega võitlejad? Millised liigid on inimese poolse häirimise osas kõige leplikumad?

See sõltub aias kasvavatest taimedest. Aias pesitsevad varesed ja rästad on paljudele meist nuhtluseks, sest pistavad nahka nii maasikad kui kirsid. Kõik väikesed värvulised (tihased, kärbsenäpid, linavästrik, pääsukesed) on kindlasti aedniku abimehed. Ja kui neist polegi otsest rahaliselt mõõdetavat tulu, siis annavad nad kindlasti mõnusa emotsiooni.

Kõige leplikumad on ilmselt linavästrikud ja hall-kärbsenäpid. Hall-kärbsenäpp on üks klassikaliselt “tuim” tükk, kes võib pesitseda väga käidavas kohas (kasvõi otse aknalaual).

Tegelikult on meie aedades uskumatult palju linde, tunduvalt rohkem, kui me arvata oskame. Tasub vaadata kasvõi Eesti Ornitoloogiaühingu Aialinnupäeviku lehte, kus vähemalt 550 linnuhuvilist on juba kevadest saadik aias kohatud linnuliike kirja pannud. Minu Tartu Supilinna aias on hetkel kirjas 39 liiki, mis võib küll esialgu uskumatult suur tunduda, kuid tegelikult näitab pigem seda, et meie aedades kohtab linde ohtralt – tuleb vaid linnud endale selgeks teha.

Tee endale ise aeda pesakast ja jõudu lindude tundma õppimisel!

Kliki pildil ja vaata lähemalt õige pesakasti ehitamise õpetust:

Eesti Ornitoloogiaühingu juhend pesakasti valmistamiseks. Autor: EOÜ

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: