Kas Europal liiguvad laamad?

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kas Europal liiguvad laamad? Autor/allikas: NASA
Jupiteri kaaslase pind võib sarnaneda Maaga.

Maakoore tükkide ehk laamade liikumist on seni peetud ainult Maale iseloomulikuks nähtuseks. Eile ajakirjas Nature Geoscience ilmunud uurimuse kohaselt võib laamtektoonika esineda ka Jupiteri jäisel kaaslasel Europal.

Europat katvat jääkihti läbistavad praod ja lõhed. Seevastu kokkupõrkekraatreid on taevakeha pinnal vähe, kuigi Jupiteri ümbrus kihab komeetidest ja asteroididest. Seega pidi Europa hiljuti üle elama midagi, mis selle pinna siledaks lihvis või toimuvad taevakehal pidevalt mingid protsessid, mis selle pinda uuendavad.

USA Idaho ülikooli teadlane Simon Kattenhorn ja Johns Hopkinsi ülikooli uurija Louise Prockter analüüsisid Europa fotosid, mis pärinevad kümnekonna aasta tagusest ajast. Siis tiirles Jupiteri ja selle kaaslaste ümber NASA kosmosesond Galileo.

Fotode põhjal loodud jääpragude muutumise arvutimudel tundub kinnitavat, et Jupiteri kuu pinnal toimuvad samasugused tektoonilised liikumised kui meie planeedil. Paraku jõudis Galileo jõudis üles pildistada ainult osa Europast. Olemasolevate fotode põhjal ei saa teha järeldusi kogu Europa pinna kohta.

Uued pildid jõuavad uurijate käsutusse alles 2030. aasta paiku. Siis peaks Jupiteri kaaslaste juurde jõudma Euroopa kosmoseagentuuri uurimisjaam. Ka NASA soovib Jupiteri ja selle kuusid edasi uurida, kuid ekspeditsioon Europa Clipper on alles plaanimisjärgus.

Uued kosmoselennud aitaksid selgitada ka Europa jäävulkaanide mõistatust. 2013. aasta detsembris pildistas Hubble´i kosmoseteleskoop Europa lõunapoolusel purskavaid jäävulkaane. Selle aasta alguses tehtud fotodel pole neid enam näha.

Sellele on mitu võimalikku selgitust. Europa geisrid võivad pursata kindlal perioodil ja seejärel maiste tulemägede kombel pikaks ajaks rahuneda. Need võivad pursata ka nii vähe, et seda pole kosmosest näha või olla Hubble´i instrumentidele märgatavad vaid kindlates tingimustes.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: