Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seismoloog: Kesk-Itaalia maavärinate laine algas juba 2009. aastal

Seismoloog Heidi Soosalu sõnul on Kesk-Itaaliat räsinud maavärinad osa suuremast seismilisest protsessist, mis sai alguse juba 2009. aastal ning mille lõppu on hetkel väga raske prognoosida.

Heidi Soosalu tõdes saates "Terevisioon", et alates augustist Itaalias alanud maavärinate laine algas juba eelmise kümnendi lõpus. "Teadlaste hinnangul võib olla Itaalias käimas doominoefekt, mille algus võib ulatuda aastasse 2009, mil oli eelmine suur maavärin Kesk-Itaalias," selgitas Soosalu.

Seismoloogi hinnangul võib eeldada, et Kesk-Itaalia Apeniinide mäestikusse on viimase saja-aasta jooksul kuhjunud seismilised pinged, mis vabanevad mõlemal pool murrangujoont. "2009. aasta maavärina epitsenter asus, selle aasta augustis toimunud maavärina epitsentrist vaid 30 kilomeetri kaugusel. Uus oktoobris toimunud maavärin jäi jällegi 20 kuni 30 kilomeetrit põhja poole," märkis Soosalu.

Seismoloog lisas, et maavärinate prognoosimine on raske, kuid Soosalu arvates tuleks järgmist suurt üle kuue magnituudilist maavärinat oodata pigem Kesk-Itaalia põhjaosas.

"Uute tõugete prognoosimine on oluline just inimeste eelhoiatamise tõttu /.../ Kuigi Kesk-Itaalias pole maailma mastaabis väga suuri maavärinaid, on piirkonnas palju ajaloolisi hooneid, mis ei pea tõugetele vastu ning pigem muudavad olukorra ohtlikumaks," selgitas Soosalu.

Tema sõnul tuleb Kesk-Itaalias arvestada järeltõugetega ning kriisiolukord pole seal piirkonnas kindlasti läbi. Lisaks tuletas Soosalu meelde, et maavärinad võivad aktiviseerida ka Lõuna-Itaalia vulkaane. "Seda on varemgi täheldatud, et suurem maavärin võib käivitada aktiivse vulkaani," nentis Heidi Soosalu.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: