Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marsil möllasid hiigeltsunamid

Foto: M. Kornmesser/ESO

Umbes 3,4 miljardit aastat tagasi, kui Maal askeldasid esimesed eeltuumsed elusrakud, tabas meie naaberplaneet Marssi kaks suurt asteroidi või muud sedasorti taevakeha. Need kukkusid otse Marsi tollasesse ookeani ja vallandasid hiiglaslikud, enam kui 100 meetri kõrgused tsunamid, mis jätsid ookeanikaldale suured settekuhjatised ja kivirahnud.

Selline on pilt, mille võime maalida ameerika teadlase Alexis Rodrigueze ja ta kolleegide uurimistöö põhjal, mille tulemused on avaldatud võrguajakirjas Scientific Reports.

Tulemused annavad muu hulgas kinnitust ka planeediteadlaste seas juba mõnda aega maad võtnud arusaamale, et miljardite aastate eest laius Marsil suur ookean. Seda enam, et uus tsunamihüpotees aitab seletada, miks suurt osa iidse mere rannajoonest näha pole. Põhjuseks on siis hiidlainete tehtud mastaapsed pinnakujundustööd.

Rodrigueze ja ta kolleegide mõttekäigu järgi läks pärast esimest asteroidilööki Marsi kliima kõvasti külmemaks, nii et jäätuda võis kogu ookeanipind. Mõni miljon aastat hiljem kukkus jäisesse ookeani teine asteroid ja vallandas samuti hiidlained, seekord juba jääsegused lained.

Nüüd loodab Arizonases Tusconis asuvas planeediteaduste instituudis tegutsev Rodriguez ja kaaslased, et mõni tulevane marsikulgur saadetakse neid kunagiste tsunamide loodud pinnavorme lähemalt uurima. Sealt on lootust leida märke ka kunagise marsimere koostisest, mis aitaks muu hulgas aimu saada, kas see veekogu võis olla elukõlblik.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: