Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkuur varjutab esmaspäeval Päikest

Merkuuri üleminek Päikesest 2006.aastal.
Merkuuri üleminek Päikesest 2006.aastal. Autor/allikas: NASA/ESA/SOHO

Tuleval esmaspäeval on võimalik esimest korda kümne aasta järel tunnistada Merkuuri üleminekut Päikesest. Kuigi Päikesesüsteem väikseim planeet on selle palja silmaga tabamiseks kaugelt liiga väike, saab sündmust jälgida otseülekannete vahendusel või sobivalt üles seatud teleskoobi abil.

Sarnaselt kõigile teistele Päikest hõlmavatele taevastele sündmustele ei tohi kunagi vaadata palja silmaga, läbi kaameraobjektiivi, spetsiaalse päikesefiltrita teleskoobi, binokli või ühegi teise optilise instrumendi otse Päikesesse. Halvimal juhul võib üritus lõppeda tõsise nägemiskahjustuse või isegi pimedaks jäämisega.

Maalt sajandis keskmiselt 13 korda nähtav sündmus algab Eestis kohaliku aja järgi esmaspäeval kella 14.12 paiku. Planeediketas jõuab tervikuna Päikese ette kolme minutiga. Üleminek kestab ligikaudu seitse tundi, misläbi näeb seda osaliselt või tervikuna suurem osa Maa elanikkonnast. Eesti aja järgi puudutab Merkuur päikeseketta teist serva kell 21.39 ehk pärast päikeseloojangut.

Kõige lihtsam on võimalik sündmust jälgida arvutiekraani ees. Videopilti pakuvad üleminekust mitmed maailma suurimad observatooriumid. ERR Novaatori vahendusel saab näha robotteleskoopteenuse Slooh ülekannet ingliskeelsete kommentaaridega ning ülekannet Tallinna tähetornist. Nähtust kommenteerivad Tallinna Tähetorni Seltsi liikmed Mario Mars ja Vladislav-Veniamin Pustõnski.

Huvilistel on võimalik Merkuuri liikumist jälgida Tallinnas, Pärnus ja Tartus ka teleskoobi vahendusel. Selleks tuleb tulla Tallina tehnikaülikooli peaukse ette aadressil Ehitajate tee 5 ajavahemikus 14.11–16.00 või Tallinna tähetorni aadressil Tähetorni 2 kell 15.00–17.30. Spetsiaalsed või filtriga kaetud teleskoobid on üleval ka Tartu tähetorni õuel ja tornis.

Ülemineku isikliku teleskoobi või binokliga projektsioonimeetodil jälgimiseks tasub järgida Tartu tähetorni näpunäiteid.

Järgmine Merkuuri üleminek päikesest toimub 11. novembril 2019 ja pärast seda alles aastal 2032.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: