Sauruserikkus kahanes miljoneid aastaid enne asteroidi

Foto: Don Davis/Nature

Levinud arusaama järgi hukkusid kunagi maakera valitsenud dinosaurused suure asteroidi Maale langemise tagajärjel umbes 66 miljonit aastat tagasi. Kuid on ka kaheldud, kas asteroidikatastroofi saab pidada saurustehuku ainsaks peamiseks põhjuseks.

Nüüd väidavad briti teadlased seni kogutud fossiilileiuteabe uue statistilise analüüsi põhjal, et juba 40 miljoni aasta jooksul enne asteroiditabamust oli dinosauruste liigirikkus alla käinud.

Chris Venditti Readingi ülikoolist ja ta kolleegid rakendasid kolmele suurele sauruste-andmebaasile Bayesi meetodil põhinevat fülogeneesianalüüsi ja avastasid, et juba kümneid miljoneid aastaid enne lõplikku hävingut hakkas sauruseliikide väljasuremine sagenema, uute liikide teke aga harvenema, nii et umbes 24 miljonit aastat enne Chicxulubi asteroidi langemist hakkas sauruseliikide kadumise tempo ületama uute liikide tekkimise tempot.

Venditti ja kaasautorid ei nimeta Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes sauruste liigikao kindlaid põhjusi, aga nad oletavad, et kriidiajastut iseloomustanud hiigelmandrite lagunemine, rohke vulkaanitegevus ja mitmed ökoloogilised tegurid võisid sellele kaasa aidata. Igal juhul tundub, et dinosaurused kaotasid järkjärgult võime kaduvaid liike uutega asendada, mistõttu lõid juba enne oma lõplikku hukku imetajatele senisest paremaid levikuvõimalusi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: