Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: Eesti kõrgeim mänd osutus hiiglaseks ka ülejäänud maailmas

Möödunud detsembris teatasid eesti metsateadlased, et on leidnud Põlvamaa metsadest Eesti kõrgeima männi, mida võib ühtlasi pidada teadaolevalt kõrgeimaks hariliku männi (Pinus sylvestris) esindajaks terves maailmas. Nüüd on loodusfotograafid puu ka täies hiilguses videole püüdnud.

Põlvamaa hiiglane on 46,6 meetrit kõrge ning ületab senist maailma kõrgeimat harilikku mändi Poolas 1,3 meetriga. Nagu kinnitavad äsjased maaülikooli teadlaste mõõtmised, on puul ka soliidne vanus – vähemalt 214 aastat, teatas Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK)

RMK metsakasvataja Kaarel Tiganiku sõnul mõõdeti maailma kõrgeim mänd üle pooljuhuslikult, sest algselt uuriti tema palvel hoopis männi kõrval kasvavat kuuske.

''Kui sai selgeks, et kuuse näol olime leidnud uue Eesti rekordpuu (48,6 meetrit), asusid maaülikooli teadlased üle mõõtma ka tema kõrval kasvanud mände,'' selgitas Tiganik, kuidas Eesti sai endale ühe päevaga nii uue kõrgeima männi kui ka kuuse. Kuuse vanuseks määrasid maaülikooli teadlased vähemalt 202 aastat.

See, et Ootsipalu orus kasvav mänd on lausa maailma kõrgeim, selgus aga hiljem, kui Eesti rekordpuudega hästi kursis olev loodusemees Hendrik Relve kandis rekordpuu rahvusvahelisse kõrgete puude andmebaasi.

Erinevaid männiliike kasvab maailmas üle saja, Põlvamaal Ootsipalu orus sirgub harilik mänd (Pinus sylvestris), mille peamisks levialaks on Euroopa. Eestis on harilik mänd ainus looduslik männiliik ja ühtlasi kõige tavalisem puuliik..

Üheks põhjuseks, miks Põlvamaal kasvab ühe koha peal nii mitu rekordpuud, peavad metsamehed ja teadlased seda, et puud asuvad kausjal pinnal, osalt kalde peal, osalt lohus. See pakub looduslikku kaitset tugevate tormide ja tuulte eest ning tagab sadevee ja toitainete valgumise lohu põhja, varustades puid piisava vee ja toitainetega. Hendrik Relve on piirkonna puud ristinud Ootsipalu oru hiiglasteks.

Eesti kõrgeim mänd ja kuusk kasvavad riigimetsamaal ning on võetud erilise hoole alla. 

Videoklipi autorid on Kaupo Kikkas ja Kristian Kruuser.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: