Venemaa soojeneb kiiremini kui muu maailm  

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vaade Baikali järvele. Autor/allikas: W0zny/Wikimedia Commons

Kliima muutub, aga mitte igal pool ühtemoodi. Nüüd on Venemaal lausa valitsuse tasemel teada antud, et keskmine õhutemperatuur tõuseb seal umbes kaks ja pool korda kiiremini kui maailmas keskmiselt.

Venemaa eriolukordade ministeerium teatas reedel avaldatud ülevaates, et alates aastast 1976 on Venemaal läinud iga kümne aastaga 0,42 Celsiuse kraadi võrra soojemaks, samas kui kogu maailma kohta on sama näitaja 0,17 kraadi.

Ülevaates väidetakse, et kliimamuutus toob kaasa ohtlikke ilmanähtusi. Möödunud aastal esines selliseid nähtusi 569 korral ehk rohkem kui kunagi varem teadaoleva aja jooksul. Eriti tõstetakse esile mulluseid suuri üleujutusi ja tänavust põuda Baikali järvest itta jäävatel aladel, kus ka metsatulekahjude arv on ülevaate koostajate sõnul katastroofiliselt tõusnud. Baikali järve enda veetase on aga arvatavasti just kliimamuutuse kaastoimel langenud enneolematult madalale, jäädes viimastel andmetel 456 meetrit maailmamere tasemest kõrgemale.

Venemaa ametivõimud ei ole kliimamuutuste alal kuigi sageli nii tugevalt sõna võtnud. Eriolukordade minister Vladimir Putškov ütles siiski ka juba oktoobris, et kliimamuutus kätkeb endas uusi ohtusid, mistõttu tuleb võtta meetmeid infrastruktuuri kaitseks. President Vladimir Putin on seevastu varem öelnud, et väike kliimasoojenemine ei tee Venemaale sugugi halba ja pigem muu hulgas hõlbustab Arktika hõlvamist.

Nii nagu suures osas Euroopast, on ka Venemaa Euroopa osas viimastel nädalatel valitsenud erakordselt soe ilm. Tuleb teateid, et mitmel pool on mesilased tarudest välja tulnud, Moskva parkides aga on õitsele puhkenud lumikellukesed.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: